Vyhledávání Menu

Zveme na výstavu Obrazy rodičovství


Obraz rodičovství není vždy růžový

 Rodičovství je jedinečný vztah na celý život. A právě výstava Obrazy rodičovství chce poukázat na jeho hodnotu od početí až po odchod dětí z domova, když si zakládají vlastní rodinu. V rámci Dnů víry ji bude možné zhlédnout v prostorách kaple svaté Zdislavy v kostele sv. Jiljí na Praze 1.

 Současná situace ve společnosti, kde klesá vědomí hodnoty mateřství a otcovství pro osobní růst člověka, vedla k myšlence vytvořit ke dvacátému výročí vyhlášení Mezinárodního roku rodiny putovní interaktivní výstavu s tématem rodičovství. Nad výstavou převzal záštitu předseda České biskupské konference kardinál Dominik Duka, jejím vlastníkem je Česká biskupská konference a Národní centrum pro rodinu, zajišťuje ji Centrum pro rodinu a sociání péči v Ostravě.

 Záměrem výstavy s příhodným názvem Obrazy rodičovství je ukázat změny, ke kterým dochází v těle a psychice matky i otce v souvislosti s jednotlivými fázemi rodičovství, a také význam těchto změn pro rodiče i dítě. Autorka textové části Petra Michalová z Národního centra pro rodinu se tématem zabývala více než dva roky.

Fotografka Lucia Petrůjová již mnoho let mapuje různé rodiny a vztahy s dětmi. Expozice zahrnuje patnáct velkoformátových fotografií k tématům jako je kojení, pevná vazba mezi dítětem a matkou či otcem, rozdíly v působení matky a otce na dítě, komunikace dítěte s rodiči, specifika matek postižených dětí, sourozenecké skupiny, stárnutí rodičů.

Zároveň se nejedná o klasickou výstavu. Vstupní branou se dostaneme do imaginárního bytu, ve kterém je jako symbol domova použito světlé jasanové dřevo. Linie stuhy-vlny jde jednou nahoru a pak zas dolů, jako život sám. Růžová je barvou výzvy a zároveň vyjadřuje, že život není vždy růžový a je potřeba se prát a jít dál. Součástí výstavy jsou interaktivní prvky, které zaměstnají všechny členy rodiny.

Výstava byla vytvářena se zřetelem k možnosti instalace na různých místech. Pořádá ji Národní centrum pro rodinu společně s Centry diecézními, a tak Obrazy rodičovství viděli poutníci na Velehradě i ve Žďáře nad Sázavou, ale i obyvatelé Jihlavska či Českých Budějovic.

Od 24. května do 7. června bude možné ji zhlédnout také v Praze na místě víc než symbolickém – v kapli sv. Zdislavy, patronky rodin.     Plakát ke stažení ZDE

Kdy bude otevřeno

stava Obrazy rodičovství bude slavnostně zahájena vernisáží v sobotu 23. května v 16.30 hodin. Od neděle pak bude možné projít bránou rodičovství a meditovat nad fotografiemi a hlubokými texty, nebo si společně zahrát, třeba na „telefon“. Přijít můžete v těchto časech:

Po – So     10.00–18.00

Ne             13.00–18.00

Otevřeno bude také během Noci kostelů v pátek 29. května a v následujícím týdnu v rámci Dnů víry. Posledním návštěvním dnem bude neděle 7. června.

A pro ty, kdo v kapli sv. Zdislavy ještě nikdy nebyli, připojujeme informaci, že vchod do ní najdou hned po vstupu do kostela sv. Jiljí v Husově ulici vlevo pod kůrem. Hlavní mozaiku kaple, na které je znázorněna Sv. Zdislava s celou svou rodinou, vytvořil malíř a grafik Jaroslav Šerých v roce 1991.

 (jš)

Foto Michal Němeček

 

43197 43198 43199 43204 43201 43203
Ludmila Pivoňková 06. 06. 2016