Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Cyrilometodějské oslavy na Velehradě v jubilejním roce

Cyrilometodějské oslavy vrcholí Národní poutí v pátek 5. července 2013. Mše svaté v bazilice budou slouženy v 6.00 a 7.00 hodin. Od 8.00 hodin slouží mši svatou novokněží vysvěcení v letošním jubilejním roce. Předprogram na nádvoří před bazilikou začíná v 8.15 hodin. Jeho součástí bude modlitba růžence, pěvecké vystoupení a vyslání mladých misionářů.

V 10.30 hodin začíná slavnostní mše svatá. Hlavním celebrantem a kazatelem letos bude papežský legát kardinál Josip Bozanić, arcibiskup záhřebský. Společně s ním koncelebrují biskupové Čech, Moravy a Slezska i přítomní kněží. Slavnostní poutní mše je přenášena Českou televizí a Českým rozhlasem Praha. Příležitost ke svátosti smíření je v bazilice i na nádvoří.

Mimo pouti na státní svátek Den slovanských věrozvěstů nemohou ani letos chybět čtrnácté Dny lidí dobré vůle, a to 4.- 5. července 2013 na Velehradě či v Modré. Na čtvrtečním charitativním koncertu se představí renomovaná slovenská sopranistka Simona Houda Šaturová, z Itálie přijede barytonista Franco Vassallo a z Estonska mezzosopranistka Kai Rüütelová. Vystoupí s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, chybět tradičně nebude ani Jiří Pavlica s Hradišťanem.

V sobotu 6. července 2013 se potom sejdou čeští a moravští biskupové na 94. plenárním zasedání České biskupské konference. Přípravy na cyrilometodějské jubileum byly zahájeny již v květnu 2012 v Římě. Ve dnech 24. - 26. května 2013 se konalo pravoslavné Setkání kultur v Mikulčicích. V rámci jubilea bylo zorganizováno také množství konferencí, výstav a dalších událostí. Více na www.velehrad.eu. (Aleš Pištora, http://tisk.cirkev.cz)

25. 06. 2013