Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Dar papeže pro pražskou katedrálu

Kalich standardního typu je 26 cm vysoký, stříbrný (ryzost Ag 925/1000). Kupa je zlacená, laločnatá noha reliéfně zdobená rostlinnými ornamenty, písmeny A a Ω, Kristovým monogramem, křížem. Kupa je vsazená do stříbrného prořezávaného koše rovněž s rostlinnými ornamenty. Kalich je puncovaný, se značkou výrobce, na noze zespodu rytý znak papeže Benedikta XVI.

Ke kalichu patří patena čočkovitého tvaru o průměru 16 cm. Rovněž zlacené stříbro (ryzost Ag 925/1000) zespodu je vyryt papežský erb Benedikta XVI. Vše je vsazeno do dekorativní etue s drobným plastickým papežským znakem. a pozlacen a částečně je zvnějšku ozdoben stříbrem. Dar Svatého otce je určen pro katedrálu sv. Víta Václava a Vojtěcha, kde bude užíván při slavnostních bohoslužbách.

Dříve než převzal dar od Svatého otce, kardinál Vlk mu předal první ze svých darů, v kůži vázaný zvláštní výtisk papežovy poslední encykliky Caritas in veritate. Blízcí svědkové předání tohoto daru si nemohli nevšimnout, s jakou neskrývanou radostí papež tento dar přijal. V kůži ozdobně vázaný výtisk poslední encykliky je českým překladem originálu, který Benedikt XVI. podepsal 29. června 2009 o slavnosti sv. Petra a Pavla. (ap, tr, Vladimír Kelnar)

30. 09. 2009