Vyhledávání Menu

Debata o Evropě a jejích národech

Centrum Dominikánská 8 pořádá ve čtvrtek15. května 2014 od 19.30 hodin v barokním refektáři kláštera sv. Jiljí v Praze (vstup Jilská 7a) debatu na téma „Evropa a národní stát“. Diskutovat budou Tomáš Němeček, Roman Joch a Maciej Ruczaj.

Ačkoli evropská integrace zásadním způsobem ovlivňuje naše životy, přesto se většina obyvatel Evropy nadále cítí především občany svých národních států a evropskou politiku vnímá z národní perspektivy. Proč tomu tak je? Proč dosud nevznikl evropský politický národ?

Ve srovnání s národními státy je EU je často kritizována jako umělý útvar. Lze však říci, že je národní stát „přirozený“? Proto chceme hledat odpověď na otázku, co vlastně utváří politický národ. Etnická příslušnost? Kultura? Instituce?

V druhé části večera chceme diskutovat o myšlenkových základech společné Evropy. Na čem byl projekt evropské integrace původně založen a kam EU směřuje dnes. Jaký má civilizační projekt, jaké šíří „evropské hodnoty“. Jak se jako křesťané máme k evropské integraci stavět a jak ji můžeme ovlivnit. Více na http://dominikanska8.cz. (Marek Volf)

Aleš Pištora 15. 05. 2014