Vyhledávání Menu

Debata o strašidle, které obchází Evropou

Centrum Dominikánská 8 pořádá ve čtvrtek 19. června 2014 od 19.30 hodin debatní večer na téma „Komunismus: historický nebo aktuální problém?“. V barokním refektáři kláštera dominikánů u sv. Jiljí v Praze (Jilská 7a) budou diskutovat Jaromír Štětina, Daniel Herman a Matěj Spurný.

Máme se bát návratu komunismu? Nebo je antikomunismus jen zástupný problém před volbami? Jakým způsobem komunistická minulost ovlivňuje současnost české společnosti a politiky?

Červnová debata cyklu Křesťan a společnost bude věnována otázce komunismu. Přitom je nejprve nutné si ujasnit, zda je to problém historický nebo aktuální. Jak se komunistická minulost projevuje v naší současnosti? Není nakonec hlavním problémem normalizační mentalita v nás samotných?

Další téma k diskusi je vyrovnání se s totalitní minulostí – jak by mělo vypadat a proč je důležité. Proč tolik našich spoluobčanů nevnímá zásadní rozdíl mezi minulým a současným režimem, nebo dokonce pociťuje nostalgii po komunistické minulosti?

Nakonec se zamyslíme nad tím, zda je KSČM hrozbou pro naši společnost a v čem může být její případný podíl na moci nebezpečný. Je KSČM přímou pokračovatelkou KSČ, nebo jen využívá „osvědčenou“ marketingovou značku? Jaké jsou skutečné politické cíle komunistů? Více na http://dominikanska8.cz. (Marek Volf)

Aleš Pištora 11. 06. 2014