Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Debatní večer o architektu Janu Sokolovi

Víc než jen přednáška, víc než jen vzpomínání, takový bude večer věnovaný významnému českému architektovi Janu Sokolovi. V mládí jako jeden z mála Čechů pracoval u Le Corbusiera a seznámil se i s Augustem Perretem. Nadhled a rozhled si udržel po celý život, i když nepřízeň doby, nejdříve nacistická, pak i komunistická diktatura jeho krásné projekty většinou zabránila realizovat. Nicméně i to málo, co postavil a co je publikováno, prozrazuje všestranného a hlubokého člověka, který inspiruje i dnes. Ne nadarmo se v současných debatách okolo chrámu sv. Víta znovu začalo častěji skloňovat jeho jméno.

Večer zahájí přední český historik architektury Zdeněk Lukeš úvodem do Sokolova díla. Poté bude následovat panelová debata, do které se zapojí i oba architektovi synové: filozof prof. Jan Sokol a výtvarník Václav Sokol. Večer bude moderovat Norbert Schmidt. Debatní setkání u Nejsv. Salvátora se koná ve spolupráci Centra teologie a umění při KTF UK, Akademické farnosti Praha a teologické revue Salve.

Ing. arch. Zdeněk Lukeš (* 1954) je přední český historik architektury 19. a 20. století a publicista. Od začátku 90. let působí na Pražském hradě. Přednášel na Technické univerzitě v Liberci. Dnes přednáší na New York University v Praze. Pro veřejnost mimo jiné nepravidelně pořádá velice oblíbené vzdělávací "Psí vycházky" za architekturou. Lukeš je autorem či spoluatorem mnoha odborných i popularizačních článků, přednášek a knih.

Prof. Jan Sokol (* 1936) se vyučil a pracoval jako zlatník, později mechanik. V sedmdesátých letech vedl různé bytové semináře, v roce 1976 podepsal Chartu 77. V letech 1990-92 byl poslancem Federálního shromáždění za Občanské fórum a místopředsedou Sněmovny národů. V roce 1998 byl ministrem školství ČR a v roce 2003 koaličním kandidátem na prezidenta republiky. Od roku 1991 přednáší filozofii, antropologii a religionistiku na Univerzitě Karlově. Jan Sokol spolupracoval na ekumenickém překladu Bible a je autorem mnoha článků a odborných publikací.

 

Václav Sokol(* 1938) je kreslíř, grafik, typograf. Vystudoval střední výtvarnou školu (1953–1958), ale pro svůj „buržoazní a katolický původ“ nesměl studovat dále na vysoké škole. V letech 1959–1967 pracoval v Památníku národního písemnictví a v letech 1971–1990 jako vedoucí propagace, grafik a nakonec jako vrátný ve státním podniku Stavby silnic a železnic. Od 90. let pracuje především jako grafik, ilustrátor a volný umělec. V letech 1993–1999 působil v čtrnáctideníku Architekt. Spolupracuje na typografické úpravě knih a píše články o výtvarném umění. (Norbert Schmidt, Aleš Pištora)

18. 11. 2010