Vyhledávání Menu

Den české státnosti a putování s českým lvem

Obecně prospěšná společnost Dny české státnosti se každý rok snaží přispět k oslavám svátku sv. Václava, resp. Dnu české státnosti. Letos přichází s projektem „Můj stát. Putování s českým lvem za 7 státními symboly“. Jednou částí projektu je výstava, která se pro veřejnost otvírá v Hrzánském paláci 1. října 2014.

Ve spolupráci s Úřadem vlády České republiky bude v Hrzánském paláci instalována výstava určená dětem prvního stupně základních škol. Kreslenou, dětem srozumitelnou formou představuje české státní symboly, jejich původ, význam a možnosti použití.

Základní linku tvoří kreslený komiks, který představuje úvod do celého tématu symbolů státnosti a je jakýmsi mostem mezi současností a minulostí. Ve fiktivním příběhu se dvě dětské postavy (Matěj a Eliška) setkávají s českým lvem, který jim stává průvodcem, a během cesty městem jim představuje jednotlivé symboly (velký státní znak na školní budově, vlajku na stožáru před Obecním úřadem, hymnu při sportovním utkání… apod.). Každému ze sedmi symbolů je pak věnován samostatný panel s podrobnějšími vysvětlujícími texty pro učitele a rodiče.

Expozice navazuje na výstavu Symboly republiky určenou studentům středních škol a dospělému publiku. Bude přístupná každou středu, kdy žáky provede školený průvodce. Jeho úkolem bude návštěvníky blíže seznámit se státními symboly České republiky a na konkrétních příkladech a historických situacích jim ukázat, jak jsou spojeny s hodnotami, jako jsou svoboda a demokracie.

Součástí projektu jsou speciální webové stránky www.mujstat.cz, jejichž obsah se částečně kryje s obsahem výstavy. Výhodou je větší interaktivita a aktivní zapojení dětí. Ke každému ze symbolů je vytvořena hádanka a seznámení se s tématem tak představuje spíše hru, než výuku. Stránky budou doplňovány o hry a soutěže a mohou tak sloužit učitelům základních škol jako doplňková součást výuky.

Obecně prospěšnou společnost Dny české státnosti založili Lucie Wittlichová, Radim Kolek, Štěpán Kubišta a Jan Novák v roce 2010 s cílem pokračovat v tradici oslav státního svátku 28. září, které pod záštitou předsedy vlády organizoval v letech 2008 až 2010 Úřad vlády České republiky. Jsou přesvědčeni, že nemá jít jen o věc státních institucí a do svých aktivit se snaží v co největší míře zapojit občanskou veřejnost. Na akcích se podílí řada dobrovolníků, veřejně známých osobností, pravidelně spolupracují s Českým rozhlasem, Českou televizí a Arcibiskupstvím pražským. Více na www.dnyceskestatnosti.cz. (Lucie Wittlichová, Aleš Pištora)

Aleš Pištora 19. 09. 2014