Vyhledávání Menu

Den hasičstva v katedrále sv. Víta


Na svátek sv. Floriana bude 4. května 2016 pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP spolu s opatem Strahovského kláštera Michaelem Pojezdným sloužit od 18.00 hodin mši svatou v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Slavnost, při níž bude požehnán zvon, který bude znít na památku hasičů zemřelých při výkonu služby, bude v přímém přenosu vysílat Česká televize.


59596

Albrecht Altdorfer: Utrpení sv. Floriana (1530), Galleria degli Uffizi, Florence


Odpolední program na Hradčanském náměstí

Večerní bohoslužbě předchází odpolední program Hasičského záchranného sboru České republiky. Ten začíná položením věnců k soše prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, kterému budou přítomni také předsedové obou komor Parlamentu Milan Štěch a Jan Hamáček, předseda vlády Bohuslav Sobotka, generální ředitel Hasičského záchranného sboru brig. gen. Drahoslav Ryba a starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karel Richter.

Ve 14.15 hodin dvě stě padesát nových hasičů ze všech krajů České republiky složí slavnostní slib na Hradčanském náměstí. Jako vůbec poprvé bude slavnostní slib probíhat centrálně pro hasiče z celé České republiky, za přítomnosti vysokých ústavních a vládních činitelů. Od 15.00 hodin hasiči předvedou svoji techniku a přiblíží zájemcům svou činnost. Celé odpoledne bude zakončeno mší svatou ke cti sv. Floriana, patrona hasičů.

Svatý Florian

Svatý Florian se narodil někdy v polovině 3. století našeho letopočtu. Byl správce římské provincie Noricum se sídlem v městě Lauriacum. Za vlády císaře Diokleciána a jeho spoluvladaře Maximiána jako horlivý křesťan tajně pomáhal pronásledovaným křesťanům. V roce 304 našeho letopočtu byla odhalena jeho křesťanská víra. Vyšetřoval ho soudce Aquilinus, který ho podle legendy dal třikrát zbít provazy a meči. Florián se přesto odmítnul vzdát křesťanské víry. Nakonec byl s mlýnským kolem připevněným na krku svržen z mostu do řeky Enže. Jeho ostatky se v roce 1183 na žádost polského knížete Kazimíra II. Spravedlivého jako záštita proti Rusům dostaly do Polska. Byly uloženy v nově vystavěném chrámě v Krakově a svatý Florián byl přijat za patrona Polska.

Svatý Florián bývá nejčastěji zobrazován jako římský voják s přilbou, mečem a korouhví vylévající z vědra vodu na hořící dům a někdy i na hořící chrám. Stal se patronem všech hasičů, kominíků a zedníků. Floriánovo „hasičství" je však třeba chápat spíše jako hašení požáru lidské zloby a nenávisti. Svatý má proto v rukou nádobu vody života, která má hasit vyprahlost a zlo. Více na www.hzscr.cz. (Aleš Pištora, www.hzscr.cz)

Aleš Pištora 28. 04. 2016