Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Děti si zazpívají koledy u jesliček v katedrále sv. Víta

Spolu s Dětským katedrálním sborem, sborem Rolnička, členy Pěveckého sboru Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy a sólistou opery Národního divadla Romanem Janálem si mohou děti zazpívat známé české a moravské koledy. Pásmo koled od Pavla Steckera připravil ředitel kůru a dómský varhaník Josef Kšica spolu s Miloslavou Vítkovou, Jiřím Hodinou a Helenou Svobodovou.

Zpívat se bude před betlémem, který pro katedrálu vytvořila Helena Johnová (*1884 Soběslav, †1962 Praha). Iniciátorem tvorby monumentálního keramického betlému byla Jednota pro dostavění chrámu sv. Víta na Pražském hradě. Měl být trvale vystaven v kapli pod klenotnicí, práce na realizaci však přerušila 2. světová válka a nástup totalitního režimu. Zamýšlený projekt glazovaného betléma s národopisnými prvky, které měly odrážet vztah slovanské duše k Bohu, se tak nepodařilo uskutečnit. Dnešní betlém v počtu 25 figur z polychromované keramiky z konce 20. stol., který měl být pouhým provizoriem, nakonec pro svou líbeznost zdomácněl. Velmi osobitě působí zejména netradiční ztvárnění klečící Panny Marie objímající děťátko v jeslích, které se dočkalo četných kopií.

Možnost navštívit betlém je od 24. prosince 2012 do 7. února 2013. Po–So 9.00–16.00, Ne 12.00–16.00 (poslední možný vstup je 20 min. před uzavřením). Návštěva betlému je zdarma.

K fenoménu betlémů umístěných v pražských kostelech vydalo Arcibiskupství pražské brožurku s historií jednotlivých betlémů, která je návštěvníkům k dispozici v kostelech, Pražské informační službě a dalších informačních centrech. Projekt Betlémy 2012 je prvním ročníkem, který má umožnit návštěvníkům snadnější prohlídku betlémů nejen v centru Prahy. Více na http://vanoce.vira.cz/vanoce/Prazske-betlemy. (Aleš Pištora)

19. 12. 2012