Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Do Prahy doputovaly obrazy Karla Škréty

Výstava má v širších souvislostech ukázat jak dílo Karla Škréty otce (1610-1674), tak jeho syna. Probíhat bude ve Valdštejnské jízdárně na Malé Straně a v Jízdárně Pražského hradu od listopadu roku 2010 do dubna 2011. Hlavní oltářní obraz "Kamenování sv. Štěpána" od Karla Škréty staršího z litoměřické katedrály (jeho výška dosahuje téměř pěti metrů a šířka více než tři metry) se během této doby stane dominantou Jízdárny Pražského hradu. Kromě něho byly do Prahy k restaurování převezeny také dva Škrétovy obrazy z bočních oltářů sv. apoštolů Petra a Pavla a sv. Václava z litoměřické katedrály.

Obrazy z litoměřického souboru představují tři různé polohy v rámci Škrétova malířského stylového světa. Na výstavě budou zastoupeny poprvé. "Jde o první pokus o nový typ výstavy. Oproti té, která v Praze probíhala před 35 lety, se budeme snažit ukázat mnohem hlubší kořeny Škrétova umění a mnohem širší svět, ve kterém vyrůstal, dozrával, pracoval, a po něm pak jeho syn," řekl PhDr. Tomáš Hladík, vedoucí oddělení českého umění Sbírky starého umění Národní galerie v Praze.

Zatím ale není jisté, zda budou na pražské výstavě vystaveny všechny tři Škrétovy obrazy z litoměřické katedrály. O obrazu z oltáře sv. Václava bude rozhodnuto až na základě restaurátorského průzkumu. Teprve ten ukáže, zda je možné plátno prezentovat galerijním způsobem, nebo ne. (tisk.cirkev.cz, ap, foto: Karel Pech)

11. 11. 2009