Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Do projektu Noc kostelů se zapojil již 50. kostel

V den, kdy pražský arcibiskup Dominik Duka převzal od svého předchůdce biskupskou berlu, řekl, že tím nejsnazším způsobem, jak rozvíjet otevřenost církve vůči veřejnosti, je otevřít kostely. Zanedlouho, 28. května budou kostely za zvuku zvonů pražské arcidiecéze otevřeny dokonce i v noci.

V pražské arcidiecézi se k projektu Noc kostelů přihlásil již padesátý kostel. Praha se tak připojuje k evropským metropolím, jako je Vídeň, Kolín nad Rýnem či Salzburg. Organizátoři mohou konstatovat, že zájem ze strany farností představit nočním návštěvníkům krásu a umělecké bohatství chrámů je veliký. Noc kostelů je pozváním především pro ty, kdo do kostela zavítají málokdy. Na druhou stranu ovšem představuje jistou příležitost i pro farnosti. Farníci mají možnost ukázat ostatním, co je spojuje, čím ve farnosti žijí a čím je právě jejich farnost jedinečná.

Vše, co se bude během Noci kostelů nabízet, bude zdarma. Každá farnost, která se do projektu Noc kostelů zapojila, připravuje svůj program představující množství koncertů, komentovaných prohlídek, návštěvy jinak nepřístupných prostor, modlitby či příjemná setkání. Jak říká arcibiskup Dominik Duka, otevřít kostel znamená otevřít knihu naší vlastní historie. Kostel kromě toho, že je božím stánkem, je také galerií, koncertní síní a přednáškovým sálem. Je většinou tou nejkrásnější stavbou v obci, okolo které každý denně chodí.

Kromě českých a moravských biskupů podpořil Noc kostelů také předseda ekumenické rady církví, hejtmani krajů, primátoři Prahy, Brna či Olomouce. Noc kostelů je projekt ekumenický, je otevřen všem církvím a může se tak stát další ukázkou dobré spolupráce jednotlivých církví u nás.

Konkrétní program mohou návštěvníci již nyní sledovat na internetových stránkách www.nockostelu.cz. (ap)

23. 04. 2010