Vyhledávání Menu

Do věže Svatovítské katedrály se vrací opravený hodinový stroj

Největší část originálního hodinového stroje se 25. června 2014 vrátila na jižní věž katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Další části budou postupně kompletovány. Správa Pražského hradu nechala hodinový stroj opravit při příležitosti 670. výročí založení pražské katedrály.

Samotné hodiny z jižní věže mají dlouhou historii. Do Čech se dostaly v roce 1587, tedy v době vlády Rudolfa II. Do Litoměřic připluly po Labi a potom pokračovaly povozy do Prahy. Vznikly v dílně magdeburského hodináře Hanse Bechlera. Během 425 let prošly mnohými opravami. Mají dva ciferníky. Vrchní ukazuje hodiny, spodní čtvrthodiny. Jejich mechanismus je jedním z největších v Evropě.

Dva rámy stroje - každý o váze 85 kilogramů - musel vyzvednout do okna se zlacenou mříží mobilní jeřáb. Ostatní součásti budou vyneseny do věže ručně. Rekonstrukce, kterou prováděl restaurátor Petr Skála, měla za úkol především odstranit nečistoty. Hodiny na jižní věži chrámu svatého Víta by měly začít odměřovat čas po skoro dvouleté pauze na začátku letošního srpna. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 25. 06. 2014