Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Druhý den návštěvy Svatého otce

Zatímco věřící, kteří se vypravili do Brna, již prožívají radostné chvíle při setkání se Svatým otcem, poutníci, jež míří do Staré Boleslavi, stále ještě žijí radostným očekáváním. Na Proboštské louce ve Staré Boleslavi je již vše připraveno. Hlavní pódium včetně vedlejších pódií má délku téměř 100 metrů a výšku 13 metrů. Celý areál, rozkládající se na prostoru 230 000 metrů čtverečních, je již také připraven. Na pódiu se dolaďují poslední detaily, probíhají technické zkoušky zvuku i velkoplošných obrazovek. Sbory, které budou zítra zpívat při mši svaté, zkouší v místní tělocvičně a večer bude probíhat ozvučování kapely na místě. Pro návštěvníky bude k dispozici 600 toalet a 17 stanů s občerstvením, na místě bude 5 sanitek, 5 záchranářských stanů a 40 záchranářů.

Organizátoři počítají s 55 tisíci návštěvníky. Nikdo se nemusí bát, že by se do areálu nevešel. Je totiž vybudován tak, že v krajním případě pojme až 100 tisíc poutníků.

V sobotu od 19:30 hodin, tedy vpředvečer samotné bohoslužby, začíná na Mariánském náměstí ve Staré Boleslavi předprogram. K vidění budou scénky, vystoupí i pozvaní hosté. Program hudebně doprovodí skupina Credenc. Předpokládaný konec je ve 22:30 hodin a poté je možnost soukromé adorace v bazilice.

Do Staré Boleslavi se již také sjíždějí první poutníci, kteří se ubytují ve stanovém městečku. Mladí lidé si s sebou musí vzít vlastní stan, spacák, karimatku a igelit – hodí se jako izolace proti zimě a vlhku. Jídlo je dobré mít s sebou, bude však možnost si zakoupit občerstvení ve stáncích.

Stará Boleslav je místem úzce spjatým s osudem českého národa. Z oběti svatého knížete Václava zde pramení jeho duchovní i politická síla. Ve Staré Boleslavi stojíme u kořenů křesťanské kultury po staletí formující český národ, u počátků české státnosti, ale též integrace do společenství národů střední Evropy. Tisíciletí národní historie se pojí s našimi největšími křesťanskými světci a s osobnostmi českých dějin právě ve Staré Boleslavi, na nejstarším poutním místě v Čechách, nazývaném po staletí duchovním středem země. A právě toto místo navštíví v rámci své návštěvy České republiky také papež Benedikt XVI. (ap)

27. 09. 2009