Vyhledávání Menu

Dva příběhy 20. století – Toufar a Zahradníček


Na pražské Novoměstské radnici bude otevřena výstava mapující životní příběhy faráře Josefa Toufara a básníka Jana Zahradníčka. Multimediální expozice s názvem „Vzdorovali zlu – dva příběhy českého 20. století“, jejímž autorem je Miloš Doležal, bude přístupná od 23. srpna do 30. září 2016 denně kromě pondělí.


67149

Foto: Archiv Miloše Doležala


Vernisáže výstavy se v pondělí 22. srpna zúčastní také pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP. Vystaveno bude přibližně 50 originálních grafických panelů zavěšených v prostoru tří pater a ohozu věže Novoměstské radnice v Praze, doplněných o velkoformátové fotografie a řadu dalších ve výstavních vitrínách. Vše bude doplněno videoprojekcí archivních materiálů a dokumentárních filmů, výstavou osobních předmětů, výběrem z korespondence, vzpomínkami přátel, zprávami z archivů a dobového tisku.

Farář Toufar patří mezi první oběti komunistické diktatury. Byl brutálně utýrán v komunistickém žaláři, kam ho unesla tajná policie po takzvaném číhošťském zázraku, kdy se v Toufarově kostele při nedělní mši svaté záhadně rozhýbal kříž na oltáři. V době, kdy se režim pokoušel oslabit vliv církve ve společnosti, chtěli jeho představitelé této události využít k zahájení politických procesů s duchovními. Ve snaze získat od P. Toufara nepravdivé doznání, že zázrak na popud Vatikánu zinscenoval, ho vyšetřovatelé ubili k smrti. V roce 1950 po převozu do pražské nemocnice zemřel.

Básník, překladatel a publicista katolické orientace Zahradníček zemřel 7. října 1960, krátce po svém návratu z vězení. Tam jej poslal soud ve vykonstruovaném procesu s tzv. černozelenou internacionálou v roce 1952. Byl rehabilitován v červnu 1966, kdy byla prokázána jeho nevina a proces označen za uměle vykonstruovaný. Zahradníček patří vedle Otokara Březiny, Josefa Floriana či Jakuba Demla k hlavním postavám české křesťanské literatury. (Martin Dostoupil)

Aleš Pištora 18. 08. 2016