Vyhledávání Menu

Evropští biskupové: Odsuzujeme pronásledování křesťanů


Ve dnech 6. – 9. října 2016 se v Monaku konalo plenární zasedání Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) zaměřené na téma současných výzev Evropy a poslání církve. Přítomní biskupové odsoudili pronásledování křesťanů. Českou biskupskou konferenci zde zastupoval její předseda, pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP.


70392

Foto: CCEE


Tématy čtyřdenního setkání byly „Současné výzvy Evropy, poslání církve a služba CCEE“. Biskupové hovořili například o úloze CCEE, situaci křesťanů ve světě nebo o vztazích s pravoslavnými církvemi. Některých bodů programu se účastnili i zástupci biskupských konferencí jiných kontinentů: Afriky, Latinské Ameriky, Asie a Oceánie.

V návaznosti na téma příští biskupské synody určili účastníci další směřování práce CCEE: pastorace mládeže, víra a rozlišování povolání. Instituce, která sdružuje evropské biskupské konference, také zvolila nové vedení pro období 2016-2021. Předsedou CCEE se stal kardinál Angelo Bagnasco, arcibiskup Janova a předseda Italské biskupské konference, místopředsedy pak kardinál Vincent Nichols, arcibiskup Westminsteru a předseda Biskupské konference Anglie a Walesu, a Mons. Stanisław Gądecki, arcibiskup Poznaně a předseda Polské biskupské konference.

Účastníci setkání navštívili památník teroristického útoku v Nice. V polovině července letošního roku zde Francouz tuniského původu najel kamionem do lidí a zanechal 84 obětí. K útoku se později přihlásil tzv. Islámský stát. V závěru setkání přijali evropští biskupové poselství týkající se pronásledovaných křesťanů. Příští plenární zasedání CCEE se uskuteční 28. září – 1. října 2017 v Minsku (Bělorusko). (www.cirkev.cz)

Dopis papeže Františka k plenárnímu zasedání CCEE

Poselství přijaté plenárním zasedáním CCEE, 9. října 2016

Aleš Pištora 10. 10. 2016