Vyhledávání Menu

Facebookový dialog s kardinálem Dukou

Snaha o navázání kontaktu s „mlčící polovinou“ národa vedla kardinála Dominika Duku k myšlence zahájit na svém facebookovém profilu originální dialog o víře. Každých čtrnáct dní uveřejní krátkou úvahu a na základě diskuze, která se pod příspěvkem rozvine, bude odpovídat. První příspěvek byl uveřejněn 5. února 2015.

Ve dnech 23. dubna až 7. května 2014 proběhlo výzkumné kvantitativní šetření na území České republiky s názvem Náboženství a církev, který iniciovala společnost Proximity Prague společně s výzkumnou agenturou Ipsos.

Ojedinělý průzkum, který vznikl na základě zadání soukromé společnosti, zaujal i náboženské představitele. Kardinál Dominik Duka přislíbil, že se k průzkumu bude opakovaně vracet. „Neustále hovoříme o aktivních věřících, nebo o těch, kteří se k náboženství stavějí odmítavě. Trochu ale zapomínáme, že je tu většina obyvatel, která se k náboženství nevyslovuje, přestože k němu má evidentní vztah“, dodává k výsledkům nedávného  průzkumu kardinál Duka s poukazem na výsledky sčítání lidu 2011, kdy se téměř polovina obyvatel odmítla k otázce na vlastní náboženské preference vyjádřit.

Snaha o navázání kontaktu s touto „mlčící polovinou“ národa vedla kardinála Duka k myšlence zahájení originálního dialogu, za pomoci moderních technologií. „Každých čtrnáct dní bych chtěl na svém facebookovém profilu uveřejnit jednu krátkou otázku či úvahu o vnímání náboženství našimi spoluobčany a na základě diskuze, která se pod příspěvkem rozvine poté sepsat v odpovědi blog“. První příspěvek byl uveřejněn na facebookovém profilu pana kardinála 5. února a věnuje se otázce desatera.

Kardinál Duka je na sociálních sítích dlouhodobě aktivní: kromě svého facebookového profilu  provozuje také své webové stránky, spolupodílí se na twitterovém účtu pravidelně píše blogy na serveru Aktuálně.cz. Cyklus příspěvků bude trvat tak dlouho, dokud o něj budou mít diskutující zájem, Arcibiskupství pražské by ale rádo cyklus dialogu udrželo až do květnových Dnů víry, pořádaných Arcibiskupství pražským, které by měly představit život místní církve a víru v Boha širší veřejnosti. 

Josef Nerušil

Aleš Pištora 06. 02. 2015