Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Indický jezuita Eric Mathias navštíví Prahu

Misie pro tzv. dality, nejchudší vrstvu indické společnosti, začala v letech 2001-2003 v Pannuru nejprve sociologickým průzkumem, při kterém jezuité zjistili, že většina dětí je nucena k otrockým pracem na poli. I když by měly chodit do školy, většina dětí z chudých rodin prostě jen těžce pracuje doma a školu nenavštěvuje.

Jezuité se rozhodli jednat a tuto situaci změnit. Začali navštěvovat vesnice a děti posílat na různé křesťanské školy v Karnátace, například do Mangalore nebo Bangalore, později založili vlastní školu v Manvi. Tak vznikla jediná škola v celém státě určená pro dality, kde už od první třídy probíhá výuka v angličtině.

„Daliti jsou vytlačováni na okraj společnosti, jsou to v podstatě otroci. Za normálních okolností je pro ně nemožné se z této tíživé situace vymanit. Pokud ovšem se jim dostane dobrého vzdělání, pokud pochopí, jaká jsou jejich práva, a pokud se naučí anglicky, stanou se konkurenceschopní v prostředí, které je dosud doménou lidí z vyšších kast, především z té nejvyšší kasty bráhmanů,“ vysvětluje Eric Mathias důvody, které vedly jezuity k založení školy. Ta je dnes nejlepší školou v celém regionu.

V pátek 21. května 2010 od 19.00 hodin promluví Eric Mathias v Družinské kapli o činnosti v misijní stanici v Manvi a o svých neskromných snech, které se snaží na tomto místě realizovat.

Převzato z www.jesuit.cz.

20. 05. 2010