Vyhledávání Menu

Instalace nového krakovského arcibiskupa


28. ledna 2017 v královské katedrále sv. Stanislava a sv. Václava v Krakově byl papežským nunciem v Polsku Mons. abp. Salvatore Pennacchio instalován nový krakovský arcibiskup Mons. Marek Jędraszewski. Slavnosti se účastnil i pražský arcibiskup a primas český Dominik kardinál Duka OP.


75300

Foto: archiv Arcibiskupství pražskéhoInstalace probíhala za účasti římských kardinálů Zenona Grocholewského a Stanisława Rylko, varšavského arcibiskupa Kazimierze kardinála Nycze, krakovského emeritního arcibiskupa Stanisława kardinála Dziwisze a přibližně 60 arcibiskupů a biskupů z Polska. Ze Slovenska přijeli biskupové Tomáš Galis ze Žiliny a pomocný biskup z Bratislavy Jozef Hal’ko. Přítomni byli i polský prezident Andrzej Duda s chotí Agátou, polská premiérka Beata Szydłová a zástupci parlamentu. 

Nový krakovský metropolita Marek Jędraszewski v kázání zdůraznil řadu významných předchůdců na stolci sv. Stanislava, který nahradil prvního patrona Malopolska, sv. Václava, jemuž je zasvěcena krakovská katedrála. 70 let patřila tato oblast do diecéze sv. Vojtěcha, jehož kostelík (původní románská rotunda) se nalézá na hlavním rynku starého města Krakova. 

Po skončení eucharistické bohoslužby obdržel předávající kardinál Stanisław Dziwisz z rukou prezidenta Polské lidové republiky nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého orla. Prezident ve své řeči připomněl zvlášť věrné služby kardinála Dziwisze svatému papeži Janu Pavlu II. a svému národu. 

Dominik kardinál Duka novému krakovskému arcibiskupu jako dar předal miniaturní kopii Paladia země České, ve kterém je vyjádřeno spojení pražské a krakovské katedrály ve sv. Václavu a v cyrilometodějské tradici. Tím připomněl také dílo sv. Vojtěcha, na které se i nyní odvolávají země Visegrádu.

Podrobnější zprávu najdete na oficiálních stránkách kardinála Dominika Duky OP.
Stanislav Zeman 30. 01. 2017