Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Internetový rozhovor s P. Karlem Fořtem z Radia Svobodná Evropa

Otec Karel má za sebou napínavý a plodný život exulanta, který musel obstát v mnoha nových a nepředvídaných situacích a režimech. Na základě svých protikladných zkušeností dokáže nabízet neotřelé pohledy na víru a církev.

Rozhovor proběhne ve čtvrtek 4. 12. v 11:00. Otázky je možné klást již nyní.

Mons. Karel Fořt se narodil 8. 11. 1921 v rodině četnického důstojníka v Rožmitále pod Třemšínem. Byl skautským vůdcem, za což byl roku 1940 zatčen gestapem a vězněn. Poté se rozhodl pro kněžskou dráhu. Vysvěcen byl několik měsíců po komunistickém puči roku 1948. Jako kněz působil nejprve na Šumavě.

Když kolem něj začal komunistický režim stahovat smyčku, utekl roku 1950 na poslední chvíli za hranice a zamířil na misie do Alžírska, kde zažil i nelítostný teroristický "národně osvobozenecký" boj. Odešel tedy do Německa, kde postupně vybudoval celou síť českých center. Navíc v Mnichově působil v rádiu Svobodná Evropa, odkud je mezi posluchači známý pod pseudonymem "Otec Karel". 27. 10. 2008 obdržel na českobudějovické radnici vyznamenání Za zásluhy a Za statečnost. Před nedávnem mu vyšla čtivá kniha "Život voněl člověčinou - Karel Fořt v rozhovoru s Janem Paulasem".

Přišel jsem, žil jsem, viděl jsem / Veni, vivi, vidi

"Starý člověk má životní i dějinné zkušenosti, které se mohou těm mladším hodit. Čím déle se totiž na tomto světě dívá kolem sebe, tím více věcí dává do souvislostí a přemýšlí o nich. Jeho pohled má proto cosi do sebe. Stáří dává člověku více volného času, aby se mohl životem hlouběji zabývat a formulovat své zkušenosti. I já se proto snažím sdělovat a nabízet své životní zkušenosti a zážitky. Jako podtitul pro tento rozhovor bych nejraději zvolil latinskou parafrázi Césarova výroku "veni, vidi, vici" (přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem). Zněla by "veni, vivi, vidi" - (přišel jsem, žil jsem, viděl jsem)."

(Z knížky "Život voněl člověčinou - Karel Fořt v rozhovoru s Janem Paulasem")

Kontakt: Mgr. Ignác Mucha, Arcibiskupství pražské, Pastorační středisko, e-mail: mucha@vira.cz, tel.: 220 181 516.

Foto: www.vira.cz

(aj)

01. 12. 2008