Vyhledávání Menu

Jak má vypadat hrob?

V rámci podzimního pásma „Bílá hora 2014 – Co nás rozdělilo, může dnes spojovat?“ proběhne 15. října 2014 od 19.30 hodin v poutním areálu Panny Marie Vítězné na Bílé hoře debatní setkání s autory dočasné úpravy hrobu padlý v roce 1620 Patrikem Háblem, Michalem Ratajem a Norbertem Schmidtem.

Debatnímu setkání bude předcházet od 17.00 hodin praktická ukázka techniky litografie, kdy malíř Patrik Hábl a grafik Petr Korbelář budou přímo na místě tisknout a snímat jednotlivé tváře z kamenů ručním litografickým lisem.

Debatovat se bude nejen o osobních zkušenostech, které si každý z autorů úpravy z procesu realizace odnesl, ale také o možnostech současného umění tvořivě vstoupit do náročného historického prostředí, jemuž výslednou podobu nevtiskl nikdo menší než Jan Blažej Santini Aichl. Tématizovat se bude i otázka, kdy se z hrobu vlastně stává památník či pomník? A jakou by vlastně měl dnes plnit funkci? Jak dnes zacházet s místy, které jsou sice pokladem po architektonické a umělecké stránce, ale které jsou zároveň zatížené jednostranným výkladem historických událostí? Prostor bude věnován i reflexi návštěvníků a jejich otázkám, které v nich pozměněné prostředí ambitu poutního areálu vyvolává. Více na http://ctu-uk.cz. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 10. 10. 2014