Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Jak má vypadat kostel třetího tisíciletí?

Prezentaci studentských návrhů uspořádala Společná liturgická komise pražské arcidiecéze a plzeňské diecéze, Římskokatolická farnost Kyje a Černý Most ve spolupráci s Katedrou architektury Stavební fakulty ČVUT. Prezentace návrhů v Katolické oáze (Maňákova 754/22, Praha 14 - 100 m od konečné stanice metra Černý Most) proběhne formou tří setkání nad vystavenými pracemi. Všechna jsou otevřena veřejnosti, ale nedělní bude zaměřeno více na diskusi s farníky a čtvrteční na diskusi s odborníky na liturgii.

„Každý architekt ví, jak navrhnout prostor pro setkávání člověka s člověkem. Otázky, na které dnes není snadné odpovědět, jsou otázky prostoru pro setkávání s Bohem. A právě diskuse o nich je smyslem připravované prezentace“, říká Jiří Kub, sekretář společné liturgické komise. Nutnost diskuze vysvětluje dr. Kub tím, že „ne každý prostor, ve kterém se mohou konat bohoslužby, je posvátnou architekturou. Takovou jsou pouze ty, ve kterých zaměření prostoru a soulad architektonických prvků vytváří specifické prostředí pro tento účel vhodné. Posvátná architektura není taková, do které zavěsit kříž lze, ale taková, ze které když kříž odstraníte, tak tam očividně chybí.“

Potřebuje ale dnes církev vůbec posvátnou architekturu? „Otázka potřebnosti chrámu je otázkou po vlastnostech člověka, nikoli otázkou po vlastnostech Boha a zní takto: pomáhá nám posvátný prostor k tomu, abychom se sami stali chrámem duchovním, nebo nám v tom posvátný prostor naopak překáží? Zve posvátný prostor i ostatní, nebo je naopak odrazuje,“ ptá se Jiří Kub. Podobnými problémy se zabývají také na Černém Mostě. „Tam se výstavba připravuje a farnost bude muset řešit otázky, které si mladí architekti kladou a snaží se na ně hledat odpovědi.“ dodává Jiří Kub. (Aleš Pištora)

09. 05. 2011