Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Jaká je role křesťanství v dnešní evropské společnosti?

Přednáška a debata

Jérôme Vignon, který přijal pozvání kardinála Miloslava Vlka, aby v Praze promluvil o roli křesťanství v dnešní evropské společnosti, je prezidentem Francouzských sociálních týdnů. V jejich rámci se již od roku 1904 každoročně setkávají vědci a veřejně činné osobnosti a společně se zamýšlejí nad rozličnými sociálními tématy. Organizátoři letošního 83. setkání v Lyonu zvolili za téma otázku, zda je náboženství pro naši společnost spíše hrozbou anebo nadějí. Různá náboženství deklarují, že jsou jednotící silou každé společnosti. Na druhou stranu však mnozí tvrdí, že v dnešním globalizovaném světě, kdy se v těsné blízkosti vedle sebe vyskytují náboženství, jež kladou absolutní nárok, a tudíž je nelze sjednotit, představují spíše zdroj netolerance. Podle Jérôma Vignona se tato otázka stává velmi aktuální v současné Evropě, kde autorita státu ustupuje do pozadí a politika se čím dál víc omezuje na správu a hospodaření. Uprázdněný prostor, který zbývá po velkých politických idejích, je současně prostorem pro debatu o tom, jakou roli při formování společnosti mohou hrát církve a jiná náboženská společenství. Jérôme Vignon, který působí také v komisi vedené českým komisařem Vladimírem Špidlou, již dlouho k takové debatě v Evropě přispívá.

Po přednášce bude následovat diskuze s předními českými odborníky moderovaná významným sociologem náboženství prof. Tomášem Halíkem.

Jérôme Vignon

Jérôme Vignon (narozen 6. září 1944) je absolventem pařížské École Polytechnique a École Nationale de la Statistique et de l'Administration Économique. Zabývá se především politickou a ekonomickou analýzou, řízením informačních systémů a zvláště geopolitickým a územním plánováním. V letech 1981-1984 byl členem kabinetu francouzského ministra financí Jacquesa Delorse. Do roku 1998, částečně v době, kdy byl Jacques Delors předsedou Evropské komise, působil Jérôme Vignon v jejím rámci jako ředitel jednotky pro výhledové analýzy. V roce 2000 se stal poradcem v generálním sekretariátu Evropské komise, kde byl pověřen přípravou Bílé knihy o evropské správě. V současné době pracuje jako ředitel pro sociální ochranu a integraci generálního ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti Evropské komise.

Jérôme Vignon se stal v roce 2007 prezidentem Francouzských sociálních týdnů a současně od roku 2002 předsedá Křesťanským konferencím o globalizaci.

Kdy a kde

Přednáška se uskuteční 5. září 2008 od 17:30 hodin v Sále kardinála Berana v Arcibiskupském paláci - Hradčanské náměstí 16, Praha 1. Překlad přednášky i debaty do češtiny bude zajištěn.

Kontakty:

Bližší informace lze získat na telefonu 724 882 842 nebo e-mailu: pistora@apha.cz, kde také prosím potvrďte svou účast. (ap)

21. 08. 2008