Vyhledávání Menu

Ještě 9 500 míst pro mladé Evropany

Ještě 9500 míst k ubytování potřebují organizátoři evropského setkání mládeže, které v Praze od 29. prosince 2014 do 2. ledna 2015 organizuje komunita Taizé. Setkání se do Prahy vrací po 24 letech, kdy se v české metropoli konalo poprvé. Organizátoři očekávají až 25 tisíc lidí.

Ve světle současných událostí bude mít zvláštní důležitost přítomnost tisíců mladých účastníků z Ukrajiny, z Běloruska a z Ruska. Účastníci stráví v Praze pět dní, od 29. prosince do 2. ledna, a zapojí se do programu sestávajícího ze sdílení, setkávání a společných modliteb.

Jednou z nejdůležitějších zkušeností, které tato setkání přinášejí, je zážitek pohostinnosti. Mezinárodní tým dobrovolníků, který už od září setkání připravuje, mimochodem stále ještě hledá 9 500 míst ubytování v hostitelských rodinách. Podmínky jsou velmi jednoduché: ráno snídaně a 2m2, kam lze rozložit spacák a karimatku. Během dne se budou účastníci podílet na programu ve městě a domů se vrátí až večer ve 22.00 hodin.

Komunitu Taizé tvoří sto bratří z katolické i různých protestantských církví, pocházející z asi třiceti zemí. Svou samotnou existencí je komunita „podobenstvím společenství“, které chce, aby byl jeho život znamením smíření mezi rozdělenými křesťany a mezi národy. Bratři žijí výhradně ze své práce, nepřijímají žádné dary. Sídlí ve vesnici Taizé v Burgundsku. Založil ji v roce 1940 bratr Roger, původně Roger Schutz-Marschau, který se na počátku druhé světové války usadil ve Francii.

Snaha komunity Taizé o smíření a mír ve světě získala četná uznání a bratr Roger, který zemřel v roce 2005, několik prestižních ocenění, mimo jiné Templetonovu cenu. "Ne náhodou se z vesničky Taizé stalo poutní místo i pro mnoho především mladých lidí z naší země. Bratr Roger byl pro mne jedním z duchovních pilířů sjednocující se Evropy," napsal po jeho smrti bývalý český prezident Václav Havel. Podporu setkání pořádaných komunitou Taizé vyjádřil při své nedávné návštěvě Istanbulu papež František. Více na www.taizepraha.cz. (www.taizepraha.cz, Aleš Pištora)

Aleš Pištora 05. 12. 2014