Vyhledávání Menu

Josef Toufar ve veřejném prostoru

Centrum Dominikánská 8 pořádá ve čtvrtek 26. února 2015 od 19.30 hodin debatní večer o různých formách zpřítomňování Toufarova příběhu ve veřejném prostoru. V barokním refektáři kláštera dominikánů u sv. Jiljí v Praze (Jilská 7a) budou diskutovat Miloš Doležal, Aleš Březina, Tomáš Petráček a Kamil Činátl.

Osobnost Josefa Toufara představuje živé společenské téma, které přesahuje hranice církve a různým způsobem vstupuje do veřejného prostoru. Proces Toufarova blahořečení je jen jedním ze způsobů, jak se česká společnost může vztahovat k odkazu katolického kněze, umučeného StB – o Josefu Toufarovi se píší knihy, točí filmy, inscenují divadelní hry či skládají opery.

Diskusní večer se zaměří na různé formy zpřítomňování Toufarova příběhu ve veřejném prostoru. Pokusí se v dialogu provázat perspektivu katolické církve, historické vědy, umění a školního dějepisu. V čem spatřuje význam příběhu historik? Co na Toufarovi oslovilo operního skladatele? Co by se o událostech v Číhošti měly dozvědět školní děti? Proč by měl být Josef Toufar blahořečen? Jakou roli může jeho příběh hrát v české kulturní paměti?

Na tyto a související otázky budou v rámci diskuzního večera odpovídat Aleš Březina – hudební skladatel, autor opery Toufar, Kamil Činátl – didaktik dějepisu, autor vzdělávací aplikace Historie 1950: příběhy jednoho zázraku, Miloš Doležal – publicista, historik a autor knihy "Jako bychom dnes zemřít měli" a Tomáš Petráček – kněz, historik a teolog, postulátor procesu Toufarova blahořečení. (Filip Boháč)

Aleš Pištora 24. 02. 2015