Vyhledávání Menu

K Noci kostelů se přihlásil rekordní počet chrámů


Letošní Noc kostelů se bude konat nezvykle pozdě, a to až v pátek 10. června. Duchovní a umělecké bohatství křesťanských chrámů během této tradiční akce každoročně přitahuje pozornost tisíců návštěvníků. V pražské arcidiecézi se letos k Noci kostelů se svým programem přihlásil rekordní počet kostelů. Zajímavý program bude připraven ve 312 kostelech.


59598


„Tato noc může být připomínkou velikonoční noci, noci osvobození a noci světla, která dává možnost nalézt a porozumět smyslu vesmíru a života každého z nás. Více vám poví architektura a umění, které po věky hovoří k návštěvníkům kostelů. Vašimi průvodci budou také samotní organizátoři, kteří vás uvítají a kterým jsem za jejich službu a spolupráci velmi vděčný,“ říká k Noci kostelů kardinál Dominik Duky.

Organizátoři pražské Noci kostelů na letošní rok připravili jedno veliké překvapení. Prozatím se na něm usilovně pracuje. Vše, co se bude během Noci kostelů nabízet, bude zdarma. Každá farnost, která se do projektu Noc kostelů zapojila, připravuje svůj program představující množství koncertů, komentovaných prohlídek, návštěvy jinak nepřístupných prostor, modlitby či příjemná setkání.

Již sedmým rokem se pražská arcidiecéze zapojí do mezinárodního ekumenického projektu, v němž nejde pouze o prohlídky sakrálních staveb, ale především o přiblížení duchovní a kulturní tradice vycházející z křesťanství. V roce 2014 se poprvé do Noci kostelů zapojilo všech 15 křesťanských církví, které jsou řádnými anebo přidruženými členy Ekumenické rady církví. V loňském roce se Noci kostelů zúčastnilo 1 483 kostelů a modliteben a v celé České republice bylo zaznamenáno téměř 500 000 návštěvnických vstupů. Více na www.nockostelu.cz. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 28. 04. 2016