Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

K programu Národní svatováclavské pouti 2008

I letos přivítá v bazilice sv. Václava svatováclavskou relikvii, jež bude v pátek navečer vezena z Pražského hradu prezidentským vozem v doprovodu čestné jednotky motocyklů Hradní stráže, gregoriánský chorál, tentokrát v provedení souboru Schola Tiburtina, a čtení o sv. Václavu v podání herce Josefa Somra. V sobotu, v den poutní slavnosti, vystoupí v chrámovém koncertu Hudba Hradní stráže a Policie ČR, vedle atrakcí na historickém tržišti a divadla pro nejmenší poutníky se představí také brněnští divadelníci se slavnou inscenací Bolka Polívky Don Quijote de la Ancha a průvod knížete Václava s pochodněmi večer zavede tisícovku návštěvníků města k ohňostroji a k atrakcím nočního lunaparku.

Program letošního ročníku Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi však bude bohatší o kulturní aktivity, zvlášť věnované Svatováclavskému roku 2008. Město Brandýs nad Labem-Stará Boleslav za podpory ministerstva kultury poutníkům připravuje výjimečný zážitek – provedení Verdiho Requiem na otevřené letní scéně v lázeňském parku Houštka. Stodvacetičlenné obsazení orchestru a sboru Pražských madrigalistů spolu se sólisty Národního divadla a pod taktovkou dirigenta Národního divadla Jana Chalupeckého bude zárukou neopakovatelné atmosféry, a to i v odpoledních hodinách – přáním pořadatelů je dát možnost účasti všem poutníkům, bez rozdílu věku, i těm, jejichž autobusy se už v podvečer musí navracet domů. Letní scéna Houštka pak ve večerních hodinách bude patřit mladším divákům při koncertu skupin Anny K., Takin’Off a populárního Kryštofa.

Přímý televizní a rozhlasový přenos přiblíží divákům a posluchačům sváteční chvíle koncelebrované poutní bohoslužby a v krátkém filmovém dokumentu i měsíce a dny příprav velké poutní slavnosti – ale kamery už nezachytí mnoho z další bohaté nabídky duchovních, kulturních a zábavních programů, z níž budou moci vybírat všichni, kdo do Staré Boleslavi opravdu doputují.

PhDr. Milan Novák, organizátor Národní svatováclavské pouti

 

Převzato ze Zpravodaje pražské arcidiecéze na září 2008.

(aj)

22. 08. 2008