Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Kameny pražského kostela probudí studenti k životu

Akce, na níž jsou zváni také mladí lidé z Čech, Moravy či Slovenska, se uskuteční v rámci mezinárodního projektu Živé chrámy, resp. Živé kameny (Pietre Vive, Living Stones, Lebendige Steine), který vznikl v prostředí italské jezuitské pastorace mládeže. Jeho cílem je zprostředkovat návštěvníkům kostela duchovní poselství sakrálního prostoru a tak jim pomocí památek křesťanského umění zvěstovat evangelium.

Prohlídky tohoto typu pravidelně nabízejí skupiny mladých lidí, formovaných v duchu ignaciánské spirituality, v Bologni, Ravenně, Římě a v Neapoli. Intenzivní vícedenní setkání, při kterých se utvořila mezinárodní ekumenická komunita, se v letošním roce uskutečnila v Neapoli a v Mnichově. V Praze se tato akce bude konat již druhým rokem a pořádá ji Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova, Akademická farnost Praha a Vysokoškolské katolické hnutí Brno.

Do projektu se může zapojit každý věřící, kterému není cizí křesťanské umění a rád by se o krásu víry podělil také s ostatními. Předchozích znalostí z dějin umění, historie ani teologie není potřeba. První dny setkání budou věnovány formaci. Účastníci se seznámí s historií a spiritualitou jezuitského řádu i s jeho hlavními svatými. Blíže poznají památky kostela Nejsvětějšího Salvátora a význam základních symbolů křesťanského umění. Znalost nějakého cizího jazyka je vzhledem k množství zahraničních turistů v Praze výhodou, ale není nezbytně nutná. Formace bude probíhat anglicky a česky.

Sraz je v neděli 2. září v 17.00 hodin v Ječné 2. Během prvních dvou dnů se budou mladí lidé připravovat na svou službu. V další části setkání budou, každý podle svých jazykových schopností, nabízet turistům z celého světa bezplatné komentované prohlídky kostela Nejsvětějšího Salvátora, nejstaršího jezuitského chrámu, umístěného v samotném srdci Prahy. Součástí programu je každodenní ranní rozjímání, společné modlitby, sdílení a slavení mše svaté, při které se mladí lidí budou modlit za turisty, se kterými se toho dne setkají. Ubytování bude zajištěno v jezuitské komunitě při kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí v Ječné 2. Více na www.jesuit.cz. (www.jesuit.cz, Aleš Pištora)

28. 08. 2012