Vyhledávání Menu

Kardinál Duka bude sloužit rekviem za arcivévodu Františka Ferdinanda

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP bude 28. června 2014 od 18.00 hodin spolu s opatem Strahovského kláštera Michaelem Pojezdným, P. Vojtěchem Eliášem a P. Gustawem Sikorou sloužit na nádvoří zámku Konopiště rekviem za arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este při příležitosti stého výročí sarajevského atentátu.

Od atentátu v Sarajevu, při kterém byli zastřeleni arcivévoda František Ferdinand d´Este a jeho žena Žofie z Hohenbergu, si letos připomínáme 100 let. Současně si připomínáme 100 let od vypuknutí první světové války, která způsobila bolest a utrpení ve většině rodin našeho národa. Konflikt, který trval čtyři roky, zasáhl celou Evropu, Afriku a Asii, si vyžádal deset milionů obětí, z toho asi 150 000 občanů naší země.

Tuto událost představuje na Konopišti výstava „Spojeni v životě i ve smrti“, která je situována do prostor jižního křídla zámku. V zámecké Zbrojnici visí jeden z praporů arcivévody Františka Ferdinanda. Ve čtvrtek 26. června se od 18.00 hodin koná přednáška Martina Ježka a Pavla Trojana o pozadí sarajevského atentátu. Pro návštěvníky jsou již tradičně připraveny tři prohlídkové okruhy vztahující se k životu arcivévody Františka Ferdinanda d´Este. Více na www.zamek-konopiste.cz. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 24. 06. 2014