Vyhledávání Menu

KARDINÁL DUKA DOSTAL ARMÉNSKÉ STÁTNÍ OCENÉNÍ


Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP pobývá od 3. do 9. listopadu 2015 v Arménii, aby vzpomenul 100. výročí zahájení masového vyvražďování Arménů v tehdejší Osmanské říši. Ve čtvrtek 5. listopadu se v Jerevanu setkal s arménským prezidentem Seržem Sargsjanem a získal ocenění arménského premiéra Hovika Abrahamjana za aktivní postoj při připomínání arménské genocidy.


49561


„Český národ ví o zločinech proti Arménům ze začátku 20. století,“ řekl při setkání s arménským prezidentem Seržem Sargsjanem pražský arcibiskup. „Byl to totiž německy píšící židovský spisovatel Franz Werfel pocházející z Prahy, jehož román Čtyřicet dnů se poprvé tak výrazně dotkl této bolestivé záležitosti,“ vysvětlil kardinál Duka. Arménskou genocidu připomněl již 24. dubna letošního roku v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Kromě jiných se jí tehdy zúčastnil také archimandrita církve Svatého Řehoře Osvětitele - Arménské apoštolské církve Barsegh Pilavchyan a velvyslanec Arménské republiky v České republice Tigran Seiranian.

Arménskou genocidu, kdy turecká vláda v době první světové války rozhodla zlikvidovat arménskou menšinu, která obývala východní oblasti při hranicích s Ruskem, postupně uznaly desítky parlamentů evropských států včetně Evropského parlamentu. Navzdory Turecku, které pojem genocida a údaje o jednom a půl milionu zavražděných Arménů odmítá, přijaly tento výklad historie také Spojené státy a další mimoevropské země. Česká republika mezi nimi není. (Aleš Pištora)


KARDINÁL DUKA DOSTAL ARMÉNSKÉ STÁTNÍ OCENÉNÍ

Aleš Pištora 06. 11. 2015