Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Kardinál Duka má radost z ocenění vojenského kaplana z české rodiny

Pražský arcibiskup, který je v rámci České biskupské konference předsedou rady pro duchovní službu v armádě, chtěl tímto způsobem vyzdvihnout hrdinství kaplana americké pěchoty, jehož rodina pocházela z Čech a který zemřel v severokorejském zajetí v roce 1951. Prezident Barack Obama tohoto hrdinu dnes ocení nejvyšším americkým vojenským vyznamenáním „Medailí cti“. Ceremonii bude přítomen také biskup diecéze Wichita v Kansasu (jejíž byl P. Kapaun knězem) Michael O. Jackels.

Důvodem pro ocenění Emila Kapauna je vytrvalá starost o raněné americké vojáky při čínské ofenzívě v severní Koreji roku 1950. Kapaun se spolu s dalšími dostal do zajetí, absolvoval kruté pochody smrti, ale konce zajetí se nedožil. Díky naději, kterou rozdával, se ale příměří v roce 1953 dožili jeho spoluvězni. Vedle řízení o udělelní vojenského ocenění, které je nyní završeno, probíhá od roku 2008 také proces blahořečení. Jak se lze dočíst na internetových stránkách diecéze Wichita v Kansasu, existují svědectví spoluvězňů, kteří mu vděčili za svůj život.

Podle pražského arcibiskupa, hraje armáda i v době míru svou důležitou úlohu. Nepředstavuje pouze oporu státu a možnost, jak pomoci zemím, kde dochází ke konfliktům, ale je také místem, kde zažíváme mnohá hrdinství. Životní příběh Emila Kapauna je svědectvím toho, že se na nich podílejí také vojenští kaplani. V naší armádě vojenští kaplani působí od roku 1996 a velení armády pravidelně oceňuje jejich pozitivní význam pro činnost armády nejen na našem území, ale také při vojenských misích. Je-li proto armáda podle některých výzkumů veřejného mínění považována za nejdůvěryhodnější instituci v naší zemi, je třeba si uvědomit, že se na její důvěryhodnosti podílejí také duchovní, kteří v ní slouží. (Aleš Pištora, foto: http://catholicdioceseofwichita.org)

11. 04. 2013