Vyhledávání Menu

Kardinál Duka míří k apoštolským prahům

Spolu s ostatními českými a moravskými biskupy podnikne pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP cestu do Říma. Návštěva Ad limina apostolorum, která se koná 11. až 17. února 2014, bude prvním společným oficiálním setkáním biskupů s papežem Františkem. Předchozí cesta se konala v listopadu roku 2005.

Součástí návštěvy bude nejen setkání s papežem Františkem, k němuž by mělo dojít 14. února, ale také jednání s představiteli jednotlivých kongregací. Biskupové zde budou informovat o činnosti církve v jednotlivých diecézích. Jedním z podstatných bodů programu je také pouť k hrobům svatých apoštolů Petra a Pavla. Tradice uctění hrobů obou apoštolů se datuje již od nejstarších dob křesťanství a vyjadřuje jednotu církevního společenství.

Návštěva Říma tzv. Ad limina apostolorum (K prahům apoštolů) označuje povinnost biskupů setkat se za určitou dobu s papežem ve Vatikánu. Tato povinnost byla zavedena v roce 1585 papežem Sixtem V. konstitucí „Romanus Pontifex“.

Při setkání s papežem pražský arcibiskup kardinál Duka požádá o požehnání nových korunek pro staroboleslavský reliéf madony s dítětem. Korunky určené pro Palladium země české mají připomínat Svatováclavskou korunu. Vlastní korunovaci vykoná apoštolský nuncius Giuseppe Leanza při letošních svatováclavských oslavách 28. září. Veřejnost však korunovaný originál bude moci shlédnout již 15. srpna o slavnosti Nanebevzetí Panny Marie. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 27. 01. 2014