Vyhledávání Menu

Kardinál Duka na pohřbu Tadeusze Mazowieckého

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP se 3. listopadu 2013 zúčastnil ve Varšavě pohřbu polského katolického intelektuála, jednoho z vůdců polské Solidarity a prvního nekomunistického premiéra Tadeusze Mazowieckého, který zemřel 28. října.

Kardinál Duka složil jménem svým, jménem křesťanů v naší zemi i všech ostatních hold člověku, který se zasloužil o návrat svobody a demokracie nejen v rodném Polsku. „Jeho práce redaktora, především v časopise Więź, jako i činnost v klubu katolické inteligence, parlamentě jako poslance skupiny Znak nám nebyla neznáma a pomáhal nám a povzbuzoval nás,“ svěřil se kardinál Duka.

Kromě pražského arcibiskupa z České republiky dorazili také např. Petr Pithart, Pavel Rychetský nebo Karel Schwarzenberg. Během posledního rozloučení s Mazowieckým zazněla hymna Polska i Evropské unie a byly vypáleny čestné salvy. V Krakově se dokonce rozezněl zvon Zikmund, který se ozývá jen ve výjimečných chvílích.

Tadeusz Mazowiecki se narodil 18. dubna 1927 v Płocku. Vystudoval práva na Varšavské univerzitě. V letech 1953–1955 byl šéfredaktorem Katolického týdeníku a roku 1958 založil kulturní měsíčník Więź. V letech 1961–1972 byl poslancem polského parlamentu za hnutí Znak. Roku 1980 vedl odbornou skupinu, která pomáhala organizovat hnutí Solidarita. Po vyhlášení výjimečného stavu v prosinci 1981 byl rok uvězněn. Na jaře 1989 byl jedním z hlavních vyjednavačů při jednání u kulatého stolu a tvůrcem dohody, která vedla k vítězství Solidarity. 17. srpna 1989 mu Lech Wałęsa nabídl funkci předsedy vlády. Jeho vláda uskutečnila v Polsku hlavní ústavní a politické reformy a zahájila i hospodářskou reformu. Mazowiecki zemřel 28. října 2013 ve Varšavě. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 05. 11. 2013