Vyhledávání Menu

Kardinál Duka na Youtubu

Kardinál Dominik Duka rozšiřuje své působení na sociálních sítích. Poté, co se setkal s  úspěchem jeho facebookový profil (https://www.facebook.com/dominik.duka.3), blog na aktuálně.cz (http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/dominik-duka.php) a osobní webové stránky www.dominikduka.cz, spouští pražský arcibiskup i videokanál (https://www.youtube.com/channel/UCSRtwE5pdi75bzb9MgkZ-6w) na populární platformě Youtube.

V prosinci na svém novém účtu Arcibiskup pražský nabídne hned čtyři adventní zamyšlení kardinála Dominika Duky, zaměřená na většinovou společnost a jejich vnímání vánočních svátků. „Advent je přípravou na nejkrásnější svátky v roce. Jeho krásné písně nám říkají, že jsme zemí, která je křižovatkou toho kontinentu, kde se zrodila naše uspěchaná západní civilizace“, připomíná kardinál Duka na videu, vytvořeném ve spolupráci s TV Noe, tradici českých rorátů.

Pracovníci pražského arcibiskupství se ve svém záměru inspirovali obdobným videokanálem Svatého stolce The Vatican (https://www.youtube.com/user/vatican). Vatikánský Youtube informuje veřejnost o záležitostech Svatého otce, zároveň ale také usiluje o povzdělání diváka. Podobný úmysl mají s novým videokanálem i na pražském arcibiskupství. „Internet představuje místo, na kterém spolu lidé v dnešní době komunikují. Chceme být u toho a proto bychom chtěli nabídnout alespoň jedno původní video měsíčně, které by se nemuselo nutně zabývat jenom osobou pražského arcibiskupa, ale dalo by i jiným osobnostem pražské arcidiecéze, nebo zajímavým událostem“, přibližuje kardinál Duka záměr nového média.

Aktivní zapojení křesťanů do tématických projektů na sociálních církvích představuje jednu z největších výzev komunikační strategie církví s veřejností. „Naše církev doposud dostatečně nevyužívá potenciál, který ji moderní komunikační prostředky nabízejí. Chtěli bychom povzbudit další diecéze, ale i ostatní kněze, aby se působení ve virtuálním prostoru neobávali“, nastiňuje budoucí vývoj ředitel Odboru vnějších vztahů Arcibiskupství pražského P. Norbert Milan Badal. Ve zjevné narážce upozorňuje i na nepříjemné průvodní jevy, spojené se sociálními sítěmi, jako jsou vulgární jedinci, nebo tzv. trollování, kdy diskutující donekonečna opakují své pocity, aniž by naslouchali argumentům. „Ale i s některými z nich se nakonec dá pomocí slušné žádosti domluvit“, uzavírá otec Badal svou úvahu nad sociálními sítěmi. (Josef Nerušil)

Aleš Pištora 01. 12. 2013