Vyhledávání Menu

Kardinál Duka navštíví Nechvalice u Sedlčan


Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP navštíví 19. června 2016 Nechvalice u Sedlčan, které si připomínají 720. výročí založení obce a 130. výročí založení místního hasičského sboru. Od 10.00 hodin bude v místním kostele sv. Mikuláše sloužit mši svatou.


63630

Foto: Wikimedia Commons


Obec Nechvalice spadá do farnosti Petrovice u Sedlčan, kde kardinál Duka v listopadu roku 2014 požehnal v petrovickém kostele sv. Petra a Pavla varhany, které se tehdy po patnácti letech vrátily na kůr.

Původně románský kostel svatého Mikuláše v Nechvalicích slouží jako filiální kostel farnosti Petrovice u Sedlčan. Nejstarší zmínky o kostele pocházejí z roku 1350. Kostel ve středověku zřejmě sloužil jako poslední útočiště při napadení vsi, o čemž by svědčilo i jeho mimořádně mohutné a silné zdivo. Na románský původ stavby ukazuje kromě silných zdí ještě zazděné dvojité okno ve východní zdi věže, zbytek byl přestavěn v gotickém slohu. V 19. století byla proražena větší okna do presbytáře i lodi, o jedno patro a jehlancovou střechu zvýšena věž a obnoveny části mobiliáře. Při kostele byl uchováván tištěný misál z roku 1508, od 19. století je v lobkovické knihovně na zámku v Roudnici. V roce 1999 byl kostel nově opraven. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 15. 06. 2016