Vyhledávání Menu

Kardinál Duka navštíví Svatováclavský prapor české armády


Den před svátkem sv. Václava navštíví 27. září 2016 pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP jakožto předseda rady České biskupské konference pro duchovní službu v armádě „Svatováclavský“ prapor Armády ČR v Táboře. Pro tamní kapli sv. Václava předá relikvii národního patrona.


69515

Foto: www.42mpr.army.cz


Táborský 42. mechanizovaný prapor Armády ČR navazuje svým názvem „Svatováclavský“ na tradici pluků, které nesly jméno knížete Václava. Tento název pluku propůjčil prezident Václav Havel 28. října 2000. Má připomínat, že po staletí česká vojska bojovala pod plaménkovou orlicí, do zásadních bitev nosívala kopí svatého Václava a zpěvem, který dodával českým vojákům odvahu, býval Svatováclavský chorál.

Ve snaze povznést svatováclavskou tradici vybudoval útvar „Svatováclavskou síň“. Vyvrcholením tohoto úsilí je Svatováclavská slavnost, která se koná 27. září 2016 a kardinál Dominik Duka při ní kapli daruje ostatek svatého Václava. Předání bude kromě jiných přítomen také náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

42. mechanizovaný prapor „Svatováclavský“ je součástí pozemních sil AČR. Prapor se vyznačuje vysokým stupněm pohotovosti, vysokou pohyblivostí a palebnou silou a schopností rychlých přesunů na různé vzdálenosti. Prapor je možné nasadit do bojových, mírových, humanitárních a jiných nestandartních operací i mimo území ČR. (www.42mpr.army.cz, Aleš Pištora)

Aleš Pištora 23. 09. 2016