Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Kardinál Duka oceňuje projekt Paměť národa

Pražského arcibiskupa velmi zaujal projev Daniela Kroupy zaníceně varující před nebezpečím, které představují současní komunisté hlásící se ke stále stejným zásadám. Při všech parlamentních jednáních jak ve sněmovně, tak v senátu, komunističtí poslanci a senátoři, vždy jako jeden muž negovali všechny zákony, které se týkaly působení a zločinů komunistické strany během jejich vlády. To podle Kroupy jasně dokazuje, že se tato strana nikdy nedistancovala od svého jednání.

Komunismus je dnes, podle kardinála Duky, čím dál častěji relativizován. V situaci, kdy bývalý pohraničník a současný radní Karlovarského kraje a náměstek hejtmana pro školství Václav Sloup obhajuje „zákroky proti těm, kteří se pokoušeli překonat železnou oponu“, má veliký význam připomínat si osudy lidí jako je paní Helena Šidáková. Tato oceněná Cenou paměti národa se pokusila přejít hranici, a přestože byla matkou malého dítěte, byla odsouzena k dvacetiletému trestu vězení za velezradu. Zvolila si lásku ke svému muži, a pro ni byla ochotna trpět.

Největší vyznání víry byla, podle pražského arcibiskupa, slova pana Josefa Holce odsouzeného za protistátní řeči, šíření letáků, a protože neudal přítele, k 18 měsícům. Ten při předávání ceny řekl, že to byla jeho víra v Boha, která ho posilovala, tak jako ostatní na jejich křížové cestě. On spolu s ostatními jsou podle kardinála Duky svědectvím, že čas komunismu nebyl „dobou bez banánů a zahraničních cest, ale dobou krutovlády“.

Paměť národa je rozsáhlá sbírka vzpomínek pamětníků, mezinárodní projekt, na jehož vytváření se podílejí jednotlivci i instituce z České republiky i ze zahraničí. Jejím cílem je přehlednou a srozumitelnou formou zpřístupnit badatelům i široké veřejnosti individuální svědectví pamětníků významných dějinných událostí 20. století. Více na www.cenypametinaroda.cz. (Aleš Pištora)

17. 12. 2012