Vyhledávání Menu

Kardinál Duka oslaví vítězství Brna nad Švédy


Při příležitosti 370. výročí úspěšné obrany Brna proti Švédům bude v neděli 16. srpna 2015 v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně sloužit od 10.30 hodin pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP mši svatou. Zazní při ní „Mše D Dur“ (op. 86) Antonína Dvořáka pro smíšený sbor a varhany.


45273

Foto: Michal Růžička, http://ticbrno.cz

Švédské vojsko obléhající od 3. května město Brno podniklo poslední neúspěšný útok na městské hradby 15. srpna 1645. V ranních hodinách toho dne započat poslední generální útok na město a bojovalo se až do večerních hodin. Teprve tehdy Torstenson obléhání definitivně zastavil a do týdne Švédi odtáhli od Brna. Úspěšná obrana Brna byla nejen vojenským, ale i morálním vítězstvím brněnských obránců. Na šestnáct set obránců vedených Raduitem de Souches a podporovaných páterem Martinem Středou odolávalo déle než tři měsíce třicetitisícové armádě, vedené švédským generálem Torstensonem. Podařilo se tak zastavit i tažení nepřátel na Vídeň a významně tak ovlivnit poslední léta Třicetileté války.

Letos uplynulo 370 let od oné významné události a oslavy. Bohatý program na náměstí Svobody, a pochody historických vojsk oživí moravskou metropoli, sobotní odpoledne vyvrcholí zejména bitevními scénami v parku na úpatí Kraví hory za účasti 250 účinkujících – mušketýrů, pikenýrů dragounů i statečných obránců Brna, koní a historických děl. To vše v hrané epizodě z obléhání Brna – výpad oddílu obránců města na postavení švédských obléhacích děl. Program s názvem „Den Brna 2015 – 370 let úspěšné obrany Brna proti Švédům“ bude probíhat od 14. do 16. srpna 2015. Více na http://ticbrno.cz. (http://ticbrno.cz)

Aleš Pištora 07. 08. 2015