Vyhledávání Menu

Kardinál Duka otevře výstavu o čs. letcích v Británii


V pátek 4. září 2015 zahájí pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP od 10.00 hodin před budovou Generálního štábu Armády ČR na Vítězném náměstí výstavu s názvem „Na nebi hrdého Albionu“. Výstava byla připravena při příležitosti 75. výročí zapojení čs. letců do bitvy o Británii.


47159


Zahájení výstavy se kromě pražského arcibiskupa zúčastní také řada válečných veteránů spolu s náčelníkem Generálního štábu Armády ČR generálporučíkem Josefem Bečvářem. Jako doprovod vernisáže bude před budovou Generálního štábu prezentována i maketa letounu Supermarine Spitfire Mk.IX v měřítku 1:1.

Autorem výstavy je Jiří Rajlich spolu s pracovníky Vojenského historického ústavu. Jiří Rajlich je zároveň autorem knihy, která dosud nejúplněji a nejpodrobněji pojednává o účasti československých letců v bitvě o Británii. Kniha obsahuje více než 400 dobových fotografií, barevné bokorysy letounů, faksimilie dobových dokumentů, vzpomínky účastníků, rozsáhlé a přehledné tabulky. Více na www.army.cz. (Jan Šulc, Aleš Pištora)

Aleš Pištora 01. 09. 2015