Vyhledávání Menu

Kardinál Duka podepsal dohodu s Úřadem práce

Až stovky dlouhodobě nezaměstnaných by mohly na základě Deklarace o spolupráci mezi Úřadem práce a Českou biskupskou konferencí získat novou práci. Dokument na pražském arcibiskupství podepsali 8. dubna 2014 kardinál Dominik Duka OP a generální ředitelka Úřadu práce Marie Bílková.

„Deklarovaná spolupráce mezi Českou biskupskou konferencí a Úřadem práce ČR je jedním z konkrétních příkladů kooperativního modelu vztahu mezi církví a státem. Podpisem vyjadřujeme snahu podpořit tvorbu pracovních příležitostí, a to zejména pro mladé lidi a osoby starší, které jsou dlouhodobě nezaměstnané. Navazujeme tak na již existující spolupráci ÚP ČR s některými biskupstvími či charitami,“ upozorňuje předseda České biskupské konference kardinál Dominik Duka.

„Prostřednictvím vytváření pracovních míst v rámci aktivní politiky zaměstnanosti je možno zajistit realizaci společenské a sociální odpovědnosti vůči obtížně umístitelným uchazečům o zaměstnání. Patří mezi ně nejen mladí a lidé nad 50 let, ale také uchazeči po rodičovské dovolené, lidé se zdravotním postižením, zkrátka všichni, u kterých dochází ke kumulaci pracovního znevýhodnění a je možné zajistit jim práci v místech jejich bydliště. Jsem velice ráda, že ČBK tak promptně zareagovala na naši nabídku,“ doplňuje generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková.

Bílková loni na podzim napsala dopis vedení podniků se státní účastí a velkých institucí. Žádala o pomoc při řešení problému s vysokou nezaměstnaností. Většina firem se neozvala. Česká biskupská konference zareagovala jako první. Navazuje tak na tradici zaměstnávání a hospodaření, která provázela církev odnepaměti, a kterou násilně na přechodnou dobu přerušil komunistický režim.

V současné době pracuje pro katolickou církev na státem podpořených pracovních místech několik desítek zaměstnanců. Církev dnes v ČR zaměstnává na 5 000 pracovníků. Nově přijatí lidé najdou pracovní uplatnění v blízkosti domova i v odlehlých regionech. Zájem o ně mají jak úřady biskupství, farnosti, kláštery, tak i charity. (František Jemelka, Aleš Pištora)

Aleš Pištora 09. 04. 2014