Vyhledávání Menu

Kardinál Duka požehná motorkářům

V sobotu 10. května 2014 pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP požehná ve 12.30 hodin před kostelem Nanebevzetí Panny Marie v obci Keblov v okrese Benešov řidičům motocyklů, kterých se na této tradiční akci očekává až 300.

Již posedmé si majitelé jednostopých vozidel přijedou po Velikonocích pro tzv. „Vatikánské požehnání“. Podle organizátora těchto setkání P. Maximiliána Romana Rylka OPraem o něj motorkáři sami žádají. „Setkání je nejen příležitostí pozdravit své kamarády a známé, ale také okamžikem, kdy mohou přítomní společně vzpomenout a pomodlit se za zemřelé motorkáře“ říká P. Rylko.

O nutnosti respektovat silniční pravidla a potřebě rozvahy při řízení bude k nadšencům pro motocykly mluvit také pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP. Ten cestou na 12. celonárodní setkání vysokoškoláků na Velehradě všem přítomným rovněž požehná. Ještě před tím přítomné pozdraví prezident Moto Guzzi Clubu Bohemia Jiří Riant.

Podobná žehnání se konají na různých místech celkem často. V posledních pětadvaceti letech jsme svědky obnovy tradic, které nejsou jen umělým udržováním lokálních kulturních zvyklostí, ale vyznačují se sepětím s rovinou náboženskou. Můžeme mezi ně počítat obnovu pašijových her, svatojanské oslavy, popelec, poutě, ale také např. právě různé formy žehnání (praporů, hasičských aut, zvířat či motorek). Všechny dosvědčují přirozenou touhou člověka po hlubším zakotvení a po něčem, co nás přesahuje. Více na www.farnostkeblov.cz. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 06. 05. 2014