Vyhledávání Menu

Kardinál Duka požehnal aplikaci Záchranka


Na Zelený čtvrtek 24. března 2016 požehnal pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP na pražském arcibiskupství novou mobilní aplikaci, která pomůže záchranářům lokalizovat místo nehody. Přítomen bude kromě tvůrce mobilní aplikace Filipa Maleňáka také ředitel Zdravotnické záchranné služby Petr Kolouch.


57985

Foto: Vojtěch Mátl


Zdravotnická záchranná služba v České republice má nového pomocníka při hledání polohy pacientů, volajících na linku 155. Je jím nová aplikace pro „chytré“ mobilní telefony. V život ohrožující situaci stačí přidržet nouzové tlačítko na displeji. Tímto jednoduchým pohybem se spustí vytáčení linky 155 a současně se z mobilního telefonu odešle zpráva, která obsahuje informace o aktuální poloze či doplňující informace, týkající se zdravotního stavu postiženého.

V křesťanství je požehnání především chválou a uznáním Boží stvořitelské moci. Při modlitbě k požehnání svěřuje církev lidi nebo věci, které lidem slouží, do Boží ochrany a vyprošuje jeho pomoc. „Věřím, že moderní technika bude sloužit dobré věci, tedy k záchraně životů a zdraví,“ podotkl k nové aplikaci kardinál Duka. „V krizové situaci např. při dopravní nehodě či úrazu v terénu si řada volajících nedokáže vybavit svou přesnou polohu. Stisknutí tlačítka je v těchto chvílích tím nejjednodušším krokem,“ říká MUDr. Jana Kubalová ze záchranné služby Jihomoravského kraje.

Hlavní předností nové mobilní aplikace “Záchranka“ je využití schopností chytrých mobilních telefonů pro stanovení přesného místa události při zásahu v terénu. Vytáčení linky 155 a odeslání polohy je provedeno stisknutím jediného tlačítka. Volající je tak přepojen na záchrannou službu příslušného kraje. Je-li v okamžiku volání mobilní telefon schopen zjistit přesnou polohu, odesílá ji formou datového spojení či pomocí SMS přímo do informačního systému krajské záchranné služby. Záchranářům pozemní i letecké záchranné služby tak aplikace usnadní často zdlouhavé hledání přesného místa zásahu, ať už se jedná o dopravní nehodu či třeba pád cyklisty v lese.

Aplikace byla od počátku vyvíjena v úzké spolupráci s krajskými záchrannými službami. Projekt byl realizován za podpory Jihomoravského Kraje, ale i soukromých dárců, České pojišťovny a společnosti Alfa-Helicopter. Více na www.zachrankaapp.cz. (www.zachrankaapp.cz, Aleš Pištora)


Kardinál Duka požehnal aplikaci Záchranka

Aleš Pištora 24. 03. 2016