Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Kardinál Duka představí knihu „České nebe“

Od Cyrila a Metoděje, Ludmily, Václava, Vojtěcha až po Jana Nepomuka Neumana. Kniha nejen o českých svatých, ale také o významné části naší národní historie a kulturního odkazu, který jsme dali světu. Nejsilnější charizma mají světci národní, zemští patroni. V jejich čele stojí svatý Václav. Českou patronkou je „prabába“ Přemyslovců svatá Ludmila, stejně jako královská dcera Anežka Česká. Mnozí z českých světců jsou známější v cizině než doma, patří mezi ně i první český biskup svatý Vojtěch zvaný „český Evropan“. Za nejpopulárnějšího českého světce můžeme považovat Jana Nepomuckého. Někteří svatí s českými kořeny konali své velké skutky v cizině: tak se Klement Maria Hofbauer, pekař z moravské vísky, stal patronem města Vídně, a jiný český rodák, Jan Nepomuk Neumann, je znám jako první americký svatý.

Světci byli a dosud jsou celebritami křesťanské Evropy. Středověká společnost žila legendami o svých svatých, udržovala jejich kulty jako pilíře správného směřování v každodenním životě, v umění i politice, a také je vášnivě milovala, žádala od nich pomoc a čerpala naději.

Alena Ježková, České nebe (Ilustrace Dora Čančíková, fotografie Jiří Chalupa), 100 stran formátu B5 (160x240 mm), celobarevné – s ilustracemi i fotografiemi, vázáno, EAN 978-80-7252-362-7. V menším formátu vychází také anglicky, francouzsky, španělsky, italsky, německy, rusky a polsky. (Aleš Pištora)

30. 04. 2012