Vyhledávání Menu

Kardinál Duka přijal předsedu arménské vlády

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP přijal ve středu 3. června 2015 v Arcibiskupském paláci předsedu vlády Arménské republiky Hovika Abrahamjana s delegací. Hovořili spolu o arménské komunitě v České republice a vzájemných vztazích mezi katolickými věřícími a arménskou apoštolskou církví u nás.


41256


Hovika Abrahamjana, tehdy předsedu arménského Národního shromáždění, přivítal kardinál Duka na pražském arcibiskupství již v roce 2012. Během setkání, kterého se zúčastnili také duchovní arménské církve, se hovořilo o spolupráci s arménskou apoštolskou církví a o vybudování duchovního centra, které by věřícím této církve umožnilo rozvíjet náboženský život. Dnes je tato církev v České republice již dva roky registrována a pravidelné bohoslužby se konají v chrámu sv. Jiljí v Praze.

Tématem středečního rozhovoru v Arcibiskupském paláci byla mimo jiné možnost pořádat bohoslužby v pražském kostele sv. Ducha. „Toto místo by se tak mohlo stát symbolem ekumenických vztahů naší církve s apoštolskou arménskou církví“, řekl po schůzce kardinál Duka a dodal, že se tak pokračuje v navázaném arménsko-českém přátelství. Jednou z pečetí těchto dobrých vztahů byl také okamžik, kdy mohl kardinál Duka v loňském roce požehnat tradiční kamenný kříž, který Arménům v České republice daroval patriarcha arménské apoštolské církve Garegin II. na památku oficiální registrace této církve v ČR.

Předseda arménské vlády se rovněž zmínil o své nedávné návštěvě Lidic, kde se zúčastnil zahájení výstavy s názvem „Odejmuté dětství: dětské oběti arménské genocidy“. Zdůraznil, že největšími oběťmi každého válečného konfliktu jsou především děti, a vyjádřil potěšení, že tato výstava může mít premiéru právě v Lidicích. Pražský arcibiskup v této souvislosti připomněl, že to byla Praha, která jako první vyslala signál o genocidě Arménů během první světové války, ať ve zprávě žurnalisty anebo v románu Franze Werfela, který patří mezi nejvýznamnější německé pražské spisovatele.

V závěru schůzky se hovořilo také o připravované návštěvě pražského arcibiskupa v Arménii a možné návštěvě papeže Františka na Velehradě při příležitosti setkání s patriarchy ortodoxních církví. Pražský arcibiskup předal svému hostu jako dárek miniaturu Palladia země České a sám dostal tradiční arménský koberec. 

Aleš Pištora

Aleš Pištora 19. 06. 2015