Vyhledávání Menu

Kardinál Duka přijal zástupce perzekvovaných pedagogů

V úterý 17. února 2015 přijal pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP v Arcibiskupském paláci zástupce Svazu perzekvovaných pedagogů ČR, kteří se 25 let marně domáhají odškodnění za politické pronásledování v dobách komunistického režimu.

„Když hodnotíme, co vše se nám podařilo 25 let po pádu komunistického režimu, neměli bychom opomíjet to, co se nám stále ještě nedaří. V životě naší společnosti se stále objevují momenty, které nelze označit za pozitivní. Patří mezi ně také situace učitelů, kteří byli pronásledováni v dobách komunistické diktatury. A přitom je to právě školství, kde musí začínat kultivace celé naší společnosti. Pokud tomu tak nebude, budeme stále ve větší míře svědky netolerance, rozporů a agresivity,“ vysvětluje smysl setkání kardinál Dominik Duka OP.

Svaz perzekvovaných pedagogů byl založen v prosinci roku 1989. Tehdy zastupoval až dvacet tisíc učitelů, kteří byli v letech 1948 – 1989 z politických a náboženských důvodů pronásledováni. „My, perzekvovaní pedagogové, jsme bojovali za svobodné a demokratické poměry v naší vlasti, byli jsme pronásledováni a nemohli pracovat ve svém oboru, dále se vzdělávat a sami ovlivňovat svoji profesní kariéru. Jsme přesvědčeni, že jsme prokázali vysokou morálku a čest nejen jako učitelé, ale především jako lidé, občané naší země,“ objasňuje důvod založení Svazu perzekvovaných pedagogů bývalý učitel, zakladatel a předseda svazu Jaroslav Nosál.

Drtivá většina politicky postižených učitelů již nežije. Skutečného odškodnění se nedočkali. I přes tolik opakovaných zklamání se Svaz perzekvovaných pedagogů znovu a znovu snaží, aby došlo alespoň k symbolickému odškodnění dnes ještě žijících asi čtyř stovek těchto učitelů. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 17. 02. 2015