Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Kardinál Duka připomene bl. Gerharda Hirschfeldera

Uctít památku kaplana Hirschfeldera přijedou do místa jeho trvalého odpočinku na hřbitově při kostele sv. Bartoloměje v Čermné nejen desítky bývalých rodáků a obyvatel obce a okolí, ale i vysocí představitelé církve. Kromě kardinála Duky a biskupa královéhradeckého Jana Vokála přijede kladský velkoděkan Franz Jung z Münsteru, z Polska biskup Ignacy Dec ze Svídnice (Świdnica) a další vysocí duchovní. Je předem jisté, že ne všichni účastníci se vejdou do kostela, ale prostoru v bezvadně udržovaném areálu kostela, kaple a zvonice v Čermné bude dost pro všechny, kdož projeví zájem o tuto akci. Celé nedělní odpoledne se ponese ve znamení neformálního setkání příslušníků tří národů, kteří půvabnou obec pod horami nazývají svým domovem.

V místě konání oslav budou instalovány dva výstavní panely s dobovými fotografiemi kladských obcí Čermná a Stroužné (Straußeney, Pstrążna) a fotografiemi z tzv. české školy v Chudobě (Bad Kudowa, Kudowa Zdrój). Žáci této školy, která vznikla po válce pro tzv. kladské Čechy, se sejdou již v sobotu dne 2. června 2012 v nově zřízeném kontaktním centru pojmenovaném po kaplanu Hirschfelderovi (dříve dům Rosy Rokitenski). Z Německa mají přijet tři autobusy poutníků a další přijedou individuální dopravou. Je to velká příležitost k setkání bývalých sousedů.

P. Gerhard Hirschfelder byl mučedníkem, který se ve svých kázáních stavěl za křesťanskou víru mladých lidí proti nacistické ideologii. Za to byl během druhé světové války zatčen a umučen v koncentračním táboře v Dachau. V roce 1998 byl zahájen beatifikační proces. Arcibiskup Dominik Duka, který ještě jako královéhradecký biskup stál velmi blízko přípravám na blahořečení, se v září 2010 v Münsteru zúčastnil beatifikace P. Gerharda Hirschfeldera.

Gerhard Hirschfelder se narodil 17. února 1907 v Kladsku (Grafschaft Glatz, Hrabstwo Kłodzkie). Po absolvování teologického semináře byl ve Vratislavi (Breslau, Wrocław) vysvěcen na kněze kardinálem Bertramem a v roce 1932 byl ustanoven kaplanem v Čermné (Tscherbeney), kde se věnoval především mládeži. Od roku 1933 se jeho práce s mládeží stávala čím dál více trnem v oku ideologii národního socialismu. Gerhard Hirschefelder začal být sledován policií. Obsah jeho kázání byl často důvodem pro předvolání k výslechu. V roce 1939 byl Gerhard Hirschfelder přeložen do Habelschwerdtu.

V Habelschwerdtu se v té době stalo, že kdosi zohavil dřevěnou sochu Krista, sousoší Svaté Trojice a Panny Marie. V neděli po této události kaplan Hirschfelder ve svém kázání řekl: „Ten, kdo chce víru v Boha vyrvat mládeži ze srdce, stává se zločincem.“ Tato slova byla důvodem jeho zatčení. Od 1. srpna do 15. prosince 1941 byl vězněn v kladské pevnosti, kde napsal svou křížovou cestu. Z kladského vězení byl poté transportován do koncentračního tábora Dachau, kde na následky týrání, podvýživy a celkového vysílení 1. srpna 1942 umírá ve věku 35 let. Pohřben byl na čermenském hřbitově. (Aleš Pištora, www.mestohronov.cz)

29. 05. 2012