Vyhledávání Menu

Kardinál Duka připomene české letce bitvy o Británii


Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP bude 21. července 2016 v kapli sv. Jiří nedaleko letiště Londýn – Biggin Hill sloužit mši svatou za padlé hrdiny v letecké bitvě o Británii. Spolu s českým válečným hrdinou druhé světové války brig. gen. Emilem Bočkem a delegací české armády se zúčastní také pietního aktu u londýnského památníku bitvy o Británii.


65157

Foto: Beata May / Wikimedia Commons


V kapli sv. Jiří předá pražský arcibiskup kopii sošky Pražského Jezulátka členům londýnského klubu RAF. Druhý den se spolu s nimi zúčastní pietního setkání u Polského památníku války, který připomíná pomoc polských letců. Poté na základně RAF Coningsby v Lincolnshiru navštíví Pamětní letku bitvy o Británii, která při různých slavnostních příležitostech předvádí letouny z doby bitvy o Británii.

Kardinál Duka tuto cestu podniká v rámci své dovolené. Chce připomenout, že příslušníci československého letectva v jednotkách britské Royal Air Force během druhé světové války významně přispěli k porážce hitlerovského Německa. Po svém návratu byli nejprve oslavováni, po únoru 1948 však začalo pronásledování, věznění nebo tábory nucených prací.

Jedním z těch, kdo na Západě bojovali za svobodu své země, byl také otec kardinála Duky. Účastnil se zahraničního odboje a v roce 1944 jako člen vládního vojska odešel s pomocí P. Jiřího M. Veselého OP do Itálie a přes Švýcarsko do Anglie, kde do konce války bojoval v Československé zahraniční armádě. V 50. letech byl vězněn spolu s důstojníky západní fronty. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 15. 07. 2016