Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Kardinál Duka připomene v Krnově oběti komunismu

Do Krnova měl pražský arcibiskup přijet původně již 17. března. Domluvená návštěva ale musela být zrušena kvůli volbě nového papeže, které se v Římě účastnil. Kardinál Duka, který je členem Konfederace politických vězňů a sám byl vězněm komunismu, ovšem nechtěl, aby z této návštěvy sešlo. Našel si ve svém přeplněném diáři proto náhradní termín.

„Mše svatá k uctění památky obětí komunismu vychází z tradice, která se v Krnově udržuje již osm let. „Po zapálení svíček u památníku Obětem válek a násilí ve Smetanových sadech jsme se vždy přesouvali buď do čajovny, nebo na faru, kde probíhaly besedy s pamětníky komunistického útlaku. Později se k tomu přidaly mše svaté, vždy sloužené politickými vězni z období komunismu, ať už to byl páter Stanislav Lekavý nebo páter František Lízna. Zvali jsme také monsignora Josefa Veselého, ale ten se pro svůj špatný zdravotní stav již nemohl zúčastnit," uvedla pro Bruntálský a Krnovský Deník za organizátory Ludmila Čajanová.

Takzvaný Vítězný únor znamenal u nás zánik demokracie a začátek mnoha let útisku a pronásledování napříč celou společností. Během komunistického režimu byly statisíce lidí z politických důvodů uvězněny, internovány nebo umístěny do pracovních či koncentračních táborů či PTP a tisíce dalších se staly obětí justičních vražd nebo zemřely ve vězení či při pokusu o překonání železné opony. (Aleš Pištora)

10. 04. 2013