Vyhledávání Menu
EN | CZ
 

Kardinál Duka přivítá papežského legáta Bozaniće

Svým legátem pro příležitost cyrilometodějských oslav v roce významného jubilea jmenoval papež kardinála Josipa Bozaniće. Podle kardinála Duky záhřebský arcibiskup „reprezentuje zemi cyrilometodějské misie a připomíná nám také již víc než 150 letou tradici spolupráce slovanských národů. Velehrad vždy spojoval slovanské národy jak v životě víry, tak také v zápase o kulturní, národní i politickou svébytnost.“ Tato skutečnost má být umocněna tím, že kardinál Bozanić osloví při slavnostní mši svaté na Velehradě 5. července věřící česky.

Kardinál Bozanić se narodil roku 1949 v Rijece a kněžské svěcení přijal roku 1975. Biskupské svěcení přijal v roce 1989 jako biskup-koadjutor diecéze Krk a záhy se zde stal sídelním biskupem. Roku 1996 byl jmenován apoštolským administrátorem arcidiecéze Rijeka a o rok později arcibiskupem v Záhřebu. Kardinálem se stal roku 2003. V letech 1997–2007 byl zvolen předsedou chorvatské biskupské konference a v letech 2001–2006 působil též jako místopředseda Rady evropských biskupských konferencí.

Na Velehrad se kromě českých a moravských biskupů chystají také duchovní a biskupové ze Slovenska, Polska, Slovinska, Ukrajiny, Ruska či Německa. Účast potvrdili i nejvyšší představitelé České republiky v čele s prezidentem Milošem Zemanem. Pořadatelé očekávají tradičně desítky tisíc věřících. Vrcholem čtvrtečního programu bude koncert „Večer lidí dobré vůle“, který bude na pódiu před bazilikou zahájen v 19.30 hodin. Představí se Filharmonie Bohuslava Martinů ze Zlína či operní pěvci Franco Vassallo (Itálie), Roman Janál, Simona Houda-Šaturová a Kai Rüütel (Estonsko). Chybět nebude ani Jiří Pavlica s Hradišťanem.

Hlavním dnem oslav se stane pátek 5. července, kdy bude v 10.30 hodin slavena mše svatá na nádvoří před bazilikou za účasti biskupů Čech, Moravy a Slezska. Jejím hlavním celebrantem bude papežský legát kardinál Josip Bozanić, arcibiskup záhřebský. Slavnostní bohoslužbu v přímém přenosu odvysílají Česká televize a Český rozhlas Praha. Více na www.velehrad.eu. (Aleš Pištora, http://tisk.cirkev.cz)

28. 06. 2013