Vyhledávání Menu

Kardinál Duka se pomodlí u pamětní desky Karla Bacílka

Na domě v Trojické ulici č. 2 v Praze bude v úterý 27. května 2014 ve 14.00 hodin odhalena pamětní deska studentu Karlu Bacílkovi, jedné z prvních obětí komunistických represí. Před domem, kde žil, se uskuteční pietní akt, v rámci kterého pronese modlitbu pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP.

Pamětní deska je výsledkem společné iniciativy městské části Praha 2, mezinárodního projektu proti totalitě Mene Tekel, Konfederace politických vězňů a Pražského akademického klubu 48. K projektu se připojil místopředseda Senátu Parlamentu ČR Přemysl Sobotka a podpořil ji rovněž kardinál Duka. Pamětní desku nechala vyrobit a instalovat městská část Praha 2.

Karel Bacílek byl ve věku 29 let popraven dne 24. května 1949. Spolu s dalšími dvěma spolužáky byl zatčen v prosinci roku 1948. Po brutálním výslechu se přiznal k vykonstruované trestné činnosti, účasti v ilegální skupině „Pravda vítězí“. Tato skupina byla vytvořena a řízena agentem Vojenského obranného zpravodajství pplk. v.v. Josefem Hruškou, jehož řídícím orgánem byl plk. Richard Myslík z Reicinova 5. oddělení hlavního štábu. Velice aktivního agenta provokatéra Hrušky se po vykonané práci rozhodli nadřízení zbavit, a tak byl rovněž odsouzen k absolutnímu trestu a popraven. Již v době Pražského jara 1968 byl Karel Bacílek rehabilitován. (www.praha2.cz, Aleš Pištora)

Aleš Pištora 23. 05. 2014