Vyhledávání Menu

Kardinál Duka se sešel s Timothy Snyderem


Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP se 5. října 2015 zúčastnil číše vína s laureátem Ceny Vize 97 Nadace Dagmar a Václava Havlových Timothy Snyderem. Americký historik a profesor na Yaleově univerzitě převzal ocenění v kostele sv. Anny z rukou Dagmar Havlové.


48140

Foto: Wikipedia.org / Aleksandr Andreiko / Creative Commons

Stejně tak jako předchozí držitelé ceny Nadace získal Timothy Snyder pamětní artefakt imitující berlu sv. Vojtěcha od českého umělce Jiřího Plieštika. Pražský arcibiskup, držitel skutečné berly sv. Vojtěcha, byl rád, že mohl být mezi prvními gratulanty. Snyderovu knihu „Krvavé země – Evropa mezi Hitlerem a Stalinem“ z roku 2010 považuje totiž za velmi inspirativní.

„Díky knize ´Krvavá země´ si můžeme uvědomit, že události první poloviny 20. století nebyly tak schematické, jak by se dnes mohlo zdát. Pro pochopení druhé světové války a toho, co následovalo, je třeba vidět veliké rozdíly mezi jednotlivými státy Sovětského svazu. Teprve až pochopíme tyto souvislosti, budeme schopni vidět tragičnost zemí jako je Ukrajina, Bělorusko či Litva,“ oceňuje knihu kardinál Duka.

Timothy Snyder, který se ve svém projevu v češtině přiznal, že jeho dílo ovlivnily i myšlenky prezidenta Václava Havla, na sebe v poslední době upozornil zejména ve spojitosti s děním na Ukrajině. Ve svých článcích a přednáškách otevřeně oponuje výrokům a činům ruského prezidenta Vladimira Putina. Obecněji se věnuje dějinám střední a východní Evropy a zaměřuje se rovněž na holokaust. (Aleš Pištora)

Aleš Pištora 06. 10. 2015